Знати, щоб відмовитись - До Міжнародного дня відмови від паління
Офіційне свято Міжнародний день відмови від паління відзначають в третій четвер листопада. День виник в 1977 році в США, а заснований ВООЗ як міжнародний в 1988 році. Заходи цього дня присвячені питанням зниження тютюнової залежності.
Цей День - прекрасна можливість для тих, хто палить, дізнатися - чому і наскільки просто залишити цю згубну звичку, боротьба з якою нарешті набуває цілком конкретних обрисів, адже ще буквально кілька десятиліть тому не можна було просунутися далі простих слів. Виною цьому було практично непробивне лобі тютюнових виробників і їх елементарна жадібність.
За даними проекту DilovaMovа, широке інформування суспільства про шкідливий і згубний вплив тютюну на здоров’я курця і оточуючих його людей здатне позитивно вплинути на самосвідомість безлічі курців. Завдяки хорошій обізнаності населення про шкоду куріння для здоров’я та доступних методах позбавлення від цієї шкідливої звички багато громадян прагнуть позбутися згубної нікотинової залежності.
Дуже символічно, що Міжнародний день відмови від паління своїми витоками сягає Америки, континенту, з якого і почалося це тотальне горе - звички тютюнокуріння. У далекому 1977 році, вивчивши сумну статистику з ракових захворювань, цей день встановило Онкологічне Співтовариство Сполучених Штатів Америки. Було запропоновано відзначати його щорічно в кожен третій четвер місяця листопада.
У 2018 році Міжнародний день відмови від паління припадає на 15 листопада.
ШКІДЛИВА ДІЯ ТЮТЮНУ
Тютюн – це однорічна рослина з родини пасльонових, висушені листки якої після спеціальної обробки подрібнюють і використовують для куріння. До складу листків тютюну входять такі речовини, як нікотин, білки, вуглеводи, органічні кислоти, смоли та ефірні олії. Основна особливість тютюну, завдяки якій він відрізняється від інших рослин родини пасльонових, – вміст нікотину, що стає основною складовою тютюнового диму.
Нікотин – одна з найсильніших рослинних отрут. У чистому вигляді це безбарвна оліїста рідина з неприємним запахом, гірка на смак. Вона добре розчиняється у воді, спирті, ефірі й легко проникає в організм крізь слизові оболонки порожнини рота, носа, бронхів, шлунка.
Отруйність нікотину відчув кожен, хто взяв до рота першу в житті цигарку. Ніхто не зміг допалити першу цигарку до кінця. Цьому заважають запаморочення й нудота, а часом і ще неприємніші відчуття: інтенсивне слиновиділення, шум у голові, головний біль, посилене серцебиття, загальна слабкість, тремтіння рук, блювання, пронос. У тяжких випадках людина навіть непритомніє. Поступово організм пристосовується до нікотину, і куріння не викликає таких неприємних відчуттів. Хоча отруєння організму триває, але воно вже не так гостро проявляється.
Шкідлива дія тютюну не обмежується нікотином. До складу тютюнового диму входить близько 30 отруйних речовин, у т.ч. аміак, синильна кислота, чадний газ та ін.
Тютюновий дим, який вдихає курець, насамперед потрапляє у верхні дихальні шляхи, а затим – у трахею та легені. Під впливом тютюнового диму відбувається хронічне подразнення слизової оболонки гортані, розвивається запалення голосових зв'язок: вони потовщуються, грубішають. Це призводить до зміни тембру голосу (грубий голос курця), що особливо помітно в молодих жінок.
Унаслідок подразнення слизової оболонки бронхів і трахеї тютюновим димом розвивається їх хронічне запалення (бронхіт, трахеїт). Тому курці частіше хворіють на запалення легень, туберкульоз. Окрім того, захворювання у них мають тяжкий перебіг.
Вчені встановили, що куріння – один із основних чинників, які призводять до розвитку раку легень. Захворюваність на рак легень серед курців у 30 разів більша, ніж серед тих, хто не курить. Також відомо, що куріння збільшує ризик захворювання на злоякісні новоутворення інших органів: язика, гортані, стравоходу, шлунка, сечового міхура.
Масове поширення куріння є однією з головних причин широкого розповсюдження серцево-судинних захворювань. Доведено, що у курців, на відміну від тих людей, що не курять, в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфарктний стан, стенокардія, інші захворювання серця. При цьому смертність, викликана цими захворюваннями, в курців є набагато вищою, а життя курців на 4,6-8,3 року коротше. Скорочення тривалості життя залежить від того, в якому віці людина почала палити.
Доведено, що більше 50% усіх захворювань, що є причиною смерті курців, приходиться на долю серцево-судинних захворювань. Тютюновий дим згубно діє на органи травлення.
Більше 80 % хворих, що страждають хронічним захворюванням шлунка та дванадцятипалої кишки, є курцями. Це захворювання найчастіше зустрічається у запеклих курців. Доведено, що куріння негативно впливає і на процес лікування виразки.
Тютюнокуріння негативно впливає і на ендокринну систему, особливо жіночу. У жінок, які курять, частіше виникають аменорея, кровотечі, зниження естрогенів у крові, рання менопауза. У 15-30 % жінок, які курять, діагностується дифузно-токсичний зоб.
Куріння жінок під час вагітності спричиняє не лише збільшення частоти ускладнень вагітності та випадків внутрішньоутробної смерті плода, зростання ризику викиднів і зниження маси тіла новонароджених, але й позначається на здоров’ї дитини протягом перших 7-9 років життя, відставанням у їх психічному і фізичному розвитку.
Нікотин сприяє зниженню чоловічої репродуктивної функції й імпотенції.
СПОСОБИ ПОЗБАВЛЕННЯ ВІД КУРІННЯ
Як правило, людина, що не позбавлена сили волі і вирішила остаточно порвати з курінням, здатна впоратися з цим завданням самостійно, без звернення до лікарів.
Існують два способи відмови від куріння.
Перший полягає в раптовому, одномоментному припиненні куріння. У таких випадках краще використовувати період, не пов'язаний з підвищеним нервовим напруженням: дні відпочинку, подорожей, перебування в лікувальних закладах. Тяжко переносяться лише перші дві – три доби. Потім явища абстиненції (різкого погіршення загального стану) проходять, повертається гарне самопочуття, підвищується настрій, людина відчуває приплив сил і бадьорості.
Другий спосіб полягає в поступовому відвиканні від тютюну, у послідовному зниженні денної дози цигарок, що викурюються. Це допомагає уникнути абстиненції і пов'язаних з нею неприємних відчуттів.
Буває, що людина, прийнявши рішення кинути курити, не може обійтися без допомоги лікаря. Допомога ця полягає в психотерапевтичному впливі, застосуванні ліків, що полегшують стан під час нікотинової абстиненції, методів нетрадиційної медицини (голковколювання, дихальна гімнастика та ін.). Лікар може призначити курцеві серцеві засоби, снодійні, а також різні препарати, що заспокоюють нервову систему.
Наразі розроблено багато різних методик з метою допомогти людям кинути курити, і більшість із них мають елемент успіху. Найкраще – це комбіноване використання всіх можливих методів лікування, здатних зробити позитивний ефект. Визначивши, як відбулося звикання – психологічно чи фізично (а можливо, і тим, і іншим шляхом), можна вибрати відповідний курс лікування.
Іноді курс того чи іншого лікування повторюють, щоб уникнути можливого поновлення колишньої пристрасті до тютюну.
Варто пам'ятати, що одна викурена сигарета може зруйнувати все, до чого людина так наполегливо прагнула.