Варикозна хвороба, її наслідки та профілактика
Варикозне розширення вен - одне з найпоширеніших захворювань судинної системи. За деякими статистичними підрахунками, на варикозну хворобу страждає до третини всього населення. Кількість людей, у яких є варикозно-розширені вени, збільшується з віком, причому жінки хворіють набагато частіше чоловіків. Згідно з даними статистики, у віковій групі до 25 років на варикозну хворобу страждає тільки 8% жінок, а в старшій віковій групі - від 55 років і старше - на варикозну хворобу уражено 64% жінок.
Розширені вени - це розтягнуті, неправильної форми, покручені кровоносні судини, що втратили еластичність. Вони збільшені в довжину і в ширину і виглядають як товсті, покручені джгути синього кольору, що просвічують під шкірою. Вени стають такими, коли венозні клапани відсутні або по будь-якій причині не можуть виконувати свої функції. Якщо клапани не працюють, як слід, кров тече по венах в зворотному напрямку, вниз, накопичується в нижніх відділах вен і розпирає їх стінки. Внаслідок цього вени втрачають свою природну форму, і починається патологічний ланцюжок різних ускладнень.
Сама загальна ознака варикозної хвороби - це втома, тупий біль, відчуття тяжкості і розпирання в ногах після того, як довгий час посидиш або постоїш. Нерідко ці симптоми з'являються або посилюються до вечора і проходять після відпочинку з піднятими ногами.
При варикозній хворобі можуть виникати болючі нічні судоми в м'язах ніг (іншими словами, «ногу зводить»). Найчастіше судоми з'являються в литкових м'язах і іноді можуть бути настільки болючими, що хворий прокидається. Причому нічні судоми бувають зазвичай після важкого дня, коли хворому довелося багато стояти або сидіти.
В даний час відомо, що варикозна хвороба має спадковий характер. Якщо у Вас спадкова схильність до варикозної хвороби, то рано чи пізно вона все одно виявиться. Однак все ж можливо відстрочити початок хвороби, можна згладити її прояви і навіть уникнути розвитку ускладнень.
Вагітність не викликає варикозну хворобу, але нерідко виявляється пусковим фактором для появи варикозних розширених вен у тих жінок, які схильні до неї (наприклад, у людей з природженою недостатністю або навіть відсутністю венозних клапанів). Вагітність виступає в якості пускового фактора для варикозу.
Широка поширеність варикозної хвороби пов'язана зі способом життя населення, ми багато часу проводимо, сидячи на стільцях. Коли людина сидить на стільці, вени, що проходять по задній поверхні стегон, стискаються, а литкові м'язи (ритмічні скорочення яких сприяють просуванню венозної крові до серця) не працюють.
Важливу роль у виникненні захворювання має харчування. Зокрема закрепи сприяють розвитку варикозної хвороби. Тому потрібно вживати їжу з достатньою кількістю клітковини.
Для уникнення застою крові у венах нижніх кінцівок не можна довго сидіти на стільці або стояти. Якщо можна вибирати між роботою, де доведеться багато сидіти, і роботою, пов'язаною з постійним рухом, - не сумнівайтеся, вибирайте другу. Якщо доводиться довго їхати в поїзді або летіти в літаку - обов'язково вставайте з крісла не рідше ніж через кожну годину. Якщо вам доведеться довго їхати на машині - зупиняйтеся хоча б кожні дві години і розминайте ноги, прогулюючись по кілька хвилин. Якщо вам обов'язково потрібно довго сидіти або стояти - неодмінно давайте відпочинок своїм венах, як мінімум, раз в день, піднімаючи ноги догори, вище рівня серця.
Не носіть тісного одягу, що здавлює вени в паховій згині і стегнах. Не надягайте щільних панчіх (крім медичних еластичних панчіх, підібраних по вашій нозі), джинсів- «резинок» і довгих шкарпеток на гумці.
Ретельно піклуйтеся про своє тіло. Не переїдайте. Уникайте ожиріння. У огрядних людей варикозна хвороба протікає важче, і набагато частіше розвиваються різні ускладнення. Слідкуйте за чистотою ніг.
Намагайтеся більше рухатися, тільки не на підборах, а в зручних туфлях на низькій підошві - так на литкові м'язи припадає велике навантаження. Чим їхати в ліфті, краще пройдіть кілька сходових прольотів пішки. Бігайте підтюпцем. Танцюйте. Плавайте. Робіть що завгодно, тільки не стійте довго на місці і не сидіть!
Найчастіші ускладнення варикозної хвороби - це тромбофлебіти (запалення стінки вени із закупоркою вени згустком крові (тромбом). При висхідному характері тромбофлебіту, коли запалення переходить на стегно, виникає загроза тромбоемболії легеневої артерії. При вираженому застої (хронічній венозній недостатності) шкіра кінцівки стає щільною, пігментованою, при найменшій травмі відкриваються трофічні виразки.
Лікування залежить від вираженості захворювання. Якщо хвороба проявляється не дуже сильно, то найкраще підійде консервативне лікування: еластичне бинтування (або спеціальні еластичні панчохи), фізичні вправи для м'язів ніг і регулярний відпочинок з піднятими ногами. Якщо цих заходів виявляється недостатньо, уражені варикозною хворобою вени підлягають хірургічному видаленню.
Сучасні методи лікування в тому числі і малоінвазивне хірургічне втручання – дають можливість позбутися тромбофлебіту та його ускладнень.
Медичну консультативні допомогу, шановні читачі, можна отримати у лікарів – хірургів Ірпінської міської поліклініки.
Мухін В.І.
Лікар-хірург Ірпінської міської поліклініки