logo

Ірпінський медичний портал

+38 (04597) 674-69
Реєстратура:
Соц. мережі:
Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Що робити, якщо вкусив кліщ?!

Що робти, якщо вкусив кліщ?! Українці рідко звертаються до лікарів — частіше до інтернету, де поради дають різні, здебільшого зовсім протилежні і не завжди правильні. Потенційними «жертвами» кліщів ризикують стати не тільки любителі погуляти по лісу чи лісопарковій зоні: останнім часом все більше наших громадян звертаються до лікарів після відпочинку на дачі. Хворобу Лайма також називають кліщовим бореліозом, тому що цю хворобу викликають спірохети Borrelia burgdorferi, які передаються людині від інфікованих кліщів.

Є дані, що в деяких регіонах України вражені біля 70% кліщів із всієї популяції, тому шанси заразитися Лайм-бореліозом достатньо високі. Статистика в Україні навряд чи відображає реальну картину, порівняйте: в США протягом року реєструється 30–100 тис. випадків кліщового бореліозу, в Німеччині — більше 20 тис., в Україні — до 1500.

Який же алгоритм дій при укусі кліща?

Не радимо намагатись самому позбавитись від кліща : видалити його повністю непросто, часто залишаються кінцівки, вусики… Краще звернутися в найближчий травмпункт, де процедуру проведуть професійно. Якщо ж по якійсь причині це неможливо, не користуйтесь олією, горілкою для видалення кліща — намагайтесь його викручувати.

Часто зустрічаються рекомендації (в тому числі і від лікарів) кліща, котрого видалили, не викидати. Радять помістити його в баночку, на вологу вату, потім віднести в лабораторію для аналізу на бореліоз.

Дослідження кліща не мають змісту. Відповідно до статистичних даних, тільки 3% кліщів, інфікованих бореліями, передають їх людині. Отже, дослідження кліща має дуже низьке прогностичне значення, тому не рекомендується.

Після лабораторного дослідження можна отримати від’ємний результат, однак це не гарантує, що людина не захворіє. У даній частині кліща може і не бути борелії . У нього, умовно кажучи, було всього дві бактерії, і обидві він вприснув в свою жертву.

Другий варіант. Ми отримали позитивний результат з лабораторії після дослідження кліща на бореліоз, однак кільцеподібної еритеми, яка характерна при даному захворюванні, у пацієнта нема. Лікар не може на основі того, що у кліща виявлені борелії, призначити людині лікування. Часто кліщ просто не встигає вприснути бактерії. Ні в одній високорозвиненій країні, крім країн бувшого соцтабору, кліщів не досліджують. Для лікування людини дослідження кліща не має абсолютно ніякого значення. Хтось влучно підмітив, що можна полікувати кліща, але що це дасть пацієнту?

Кліща видалили. Що потрібно робити далі?

Спостерігаємо за місцем укусу протягом двох тижнів. Нічим не змащуємо. Особливо це стосується різних барвників — йод, зеленка. Часто зустрічається алергія на йод, навколо місця укусу з’являється пляма, це може ускладнити діагностику.

Якщо з’явилася кільцеподібна еритема — необхідно терміново звернутись до лікаря. Кільцеподібна еритема — типовий первинний прояв бореліозної інфекції. Це почервоніння шкіри, котре з’являється навколо місця укусу кліща і розповсюджується від нього у вигляді круга, діаметром не менше 4–5 см. Чітко навколо місця укусу. Якщо ви помітили щось подібне, але в іншому місці, варто також порадитись з лікарем. Вас міг вкусити інший кліщ, ви просто цього не помітили.

Якщо протягом двох тижнів після укусу кільцеподібна еритема не з’явилась, через 1 місяць варто здати аналіз крові на антитіла до Borrelia burgdorferi — IgM і IgG методом імуноферментного аналіза (ІФА). Безперечно, призначати аналізи повинен лікар.

У гострому періоді при наявності типової еритеми діагноз встановити нескладно. Однак є дані, що майже в третини пацієнтів розвиваються безеритемні форми, а 15% хворих бореліозом взагалі не помічають присмоктування кліща. Як же розпізнати хворобу в такому випадку?

Якщо втратити час, хвороба Лайма може перейти у вторинну, а потім і в третинну стадію. Такі ситуації зустрічаються достатньо рідко, однак бувають. Ця хвороба характеризується повільним прогресуючим перебігомз ураженням суглобів, м’язів та нервової системи (в тому числі і центральної). Вторинна стадія може проявлятися безпричинною температурою, болями і запаленням суглобів. Іноді спостерігається множинна кільцеподібна еритема, що виникає по всьому тілу. Ураження серця зустрічається рідко. Як правило, хвороба вражає нервову систему. Однак, вищезгадані ураження органів і систем розвиваються через 1-10 років, тому намагайтеся вчасно пролікувати та вилікувати бореліоз. Ефективність антибактеріальних препаратів до 6 місяців після початку захворювання складає більше 93%, тому не зволікайте.

Читайте також