logo

Ірпінський медичний портал

+38 (04597) 674-69
Реєстратура:
Соц. мережі:
Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

ХРОНІЧНИЙ ГЕПАТИТ «С» - ЛАГІДНИЙ ВБИВЦЯ

Всесвітній день боротьби з гепатитом (англ. World Hepatitis Day) проводиться щорічно 28 липня під егідою Міжнародного альянсу з боротьби з гепатитом. Основною метою заходу є прагнення збільшити кількість людей, котрі знають про загрозу різних форм гепатиту.

Спочатку Всесвітній день боротьби з гепатитом відзначався 19 травня. Але у 2011 році дата була змінена на 28 липня, день народження Баруха Бламберга, який отримав Нобелівську премію за відкриття 1965 року віруса гепатиту.

Всього у світі більше, ніж 500 мільйонів носіїв вірусу гепатиту - кожний 12-й мешканець планети. Це в 12 разів більше, ніж інфікованих ВІЛ та хворих на усі види раку разом взяті:

            350 мільйонів людей інфіковані гепатитом B. 

           170 мільйонів людей  інфіковані гепатитом C. 

            1,4 мільйонів людей інфіковані гепатитом A.

Щорічно від гепатиту помирає більше мільйона чоловік, що також перевищує показник ВІЛ та онкологічних захворювань. Хронічний гепатит без лікування може протягом 15-30 років призвести до цирозу та раку печінки.

Гепатит С сьогодні є одним із небезпечних і найпідступніших захворювань. Тривалий час людина взагалі не відчуває, що вона хвора, може почуватися абсолютно нормально й не скаржитися на здоров’я. А після дослідження крові в неї випадково знаходять вірус. Смертність від цієї хвороби перевищує смертність від СНІДу, та й носіїв вірусу гепатиту С набагато більше, ніж інфікованих іншими тяжкими інфекціями. Саме через це даний вірус й отримав назву «лагідний убивця».

Симптоми і наслідки хвороби

Гепатит С – вірусне захворювання, яке в першу чергу атакує нирки, щитовидну або підшлункову залози, а потім переходить на печінку, включаючи цироз або рак. При гепатиті С більшість людей не відчуває жодних симптомів, поки вірус не викличе ураження печінки, що може статися через 10 і більше років. У декого із заражених вірусом людей можуть проявлятися один або кілька з наступних симптомів: загальна слабкість, втома, більший (ніж зазвичай) час зупинки кровотечі; розлад шлунку, лихоманка, втрата апетиту, діарея.

Основна небезпека цього вірусу в тому, що гепатит С довгий час протікає безсимптомно або майже безсимптомно – інкубаційний період може складати від 20 до 140 днів, але переважно це близько 50 днів.

Серед симптомів:

 Болі у суглобах;

– жовтяниця;

– біль у правому підребер’ї;

– різке схуднення, відсутність апетиту, нудота;

– запори або проноси;

– загальна слабкість і сильна стомлюваність;

– асцит (збільшення в обсязі живота);

– свербіж та поява на шкірі судинних зірочок.

Гостра форма гепатиту С часто на перших стадіях свого розвитку проявляється всіма ознаками грипу або іншої респіраторної інфекції.

Хронічний гепатит на першій і другій стадіях фактично ніяк не проявляється, а згодом призводить до цирозу печінки або розвитку пухлини.

У деяких випадках перші прояви хронічного гепатиту С можуть бути відзначені на стадії цирозу. Сам цироз печінки супроводжується жовтяницею і збільшенням живота в обсягах, що відбувається також у комплексі з появою судинних зірочок і наростанням слабкості.

Тривати в цій формі захворювання може впродовж десятиліть.

Згаданий трохи вище цироз печінки є ускладненням гепатиту С. Ризик трансформації гепатиту в це захворювання протягом двадцяти років становить близько 20%.

Через ущільнення вен печінки при цирозі (через склероз), відбувається також варикозне розширення вен, що зокрема актуально для областей прямої кишки та стравоходу. Розрив цих вен може призвести до серйозної кровотечі, що виявляється у формі кривавого проносу або кривавої блювоти. Подібного типу кровотечі часто призводять до летального результату.

Крім перерахованого, цироз печінки може спровокувати і печінкову енцефалопатію, яка розвивається внаслідок печінкової недостатності. Дане ускладнення виникає, відповідно, із-за недостатності функцій печінки, а також через її нездатність до знешкодження певних токсичних речовин, накопичення, в свою чергу, може негативно позначитися на головному мозку.

Крім цього існують також і «позапечінкові прояви», як визначають прояви, властиві хронічного гепатиту С і викликаються, як передбачається, аутоімунними процесами. Мова йде про «звикання» клітин імунної системи до тієї боротьби, яку веде організм. В результаті цього типу прояви і набувають актуальності, зокрема до них належать гломерулонефрит, що припускає під собою ураження ниркових канальців, а також змішана кріоглобулінемія та ряд інших захворювань, кожне з яких може характеризуватися згодом досить важким власним течією.

Де «ховається» вірус

Більшість збудників вірусу перебувають у крові людини, тож основний шлях зараження гепатитом С – через кров. Якщо навіть мікроскопічна частинка інфікованої крові потрапить у кров здорової людини – зараження неминуче. У висохлій краплі крові вірус зберігається до 4 діб. Варто зазначити, що хоча більшість збудників вірусу перебувають у крові людини, деякі з них можуть міститися в слині, лімфатичній рідині, спермі. У цьому разі ймовірність зараження залежить від стану імунітету людини і кількості збудників, що проникли в організм, а також від стадії захворювання, на якій знаходилася хвора людина.

Хто в групі ризику

Насамперед – наркомани, які користуються ін’єкційними наркотиками. Серед них хворих на гепатит С найбільше – майже 90%. Висока вірогідність «підхопити» цю хворобу в косметичних і тату-салонах, манікюрних та мозольних кабінетах, де використовують інструменти без стерилізації. До зараження може призвести використання чужих засобів особистої гігієни, наприклад, манікюрних ножиць, щипчиків чи бритви. Досить високий відсоток зараження в людей, які змушені були звернутися за медичною допомогою в країнах, що розвиваються, особливо до стоматологічних кабінетів і травмпунктів.

Також у групі ризику перебувають люди, які перенесли переливання крові або порожнинну операцію до 2000 р. – тоді дослідження донорів і компонентів крові були недосконалими.

Хоча вірус гепатиту С може бути у спермі хворого, ймовірність інфікування статевим шляхом значно менша, ніж безпосередньо через кров. Та якщо людина часто змінює партнерів і не користується презервативами – ризик суттєво зростає.

Заразитися неможливо:

– контактно-побутовим шляхом через побутові предмети або речі, рукопотискання, загальний посуд;

– повітряно-крапельним шляхом, тобто під час розмови, при кашлі чи чханні хворого;

– через поцілунок, концентрація вірусу в слині, достатня для зараження іншої людини, не зафіксована.

Що ж стосується такого питання, як гепатит С і вагітність, то тут можна відзначити, що інфіковані жінки в основному виношують вагітність нормально, більше того, діти в більшості випадків народжуються абсолютно здоровими. Однак виключати можливість вертикальної передачі даного захворювання від матері до дитини також не можна. Крім цього важливим моментом є загальний стан жінки, на підставі нього розглядається сама можливість вагітності.

Заразитися і не захворіти – нереально

Чи можна бути носієм вірусу гепатиту С і не захворіти? На жаль, ні. Разом із тим зафіксовані випадки, коли хвороба протікала в досить легкій формі і закінчувалася одужанням, але тільки в людей, які мали сильну імунну систему, повністю здорову печінку і не мали жодних хронічних захворювань. У переважної більшості інфікованих гепатит С переходить у хронічну форму ще до того, як його діагностують. Відбувається це тому, що вірус передається непомітно, як і активізується. При цьому ризик спалаху активності хвороби переслідує носія вірусу протягом усього життя. Перевірка стану печінки у цьому разі захворювання не виявляє. Оскільки організм людини не виробляє імунної відповіді проти даного вірусу, можливе повторне зараження людини гепатитом С (іншим генотипом) - всього шість.

Симптоми гепатиту С виявлено: що робити?

Перш за все, слід спробувати позбутися від паніки, бо як захворювання піддається лікуванню. Перш за все, в цьому випадку слід звернутися до фахівця, виключаючи самостійні спроби діагностування у себе будь-якого можливого, на ваш погляд, захворювання, і, вже тим більше, спроби провести самостійне лікування. Тільки фахівець визначить актуальність для вас цього діагнозу, а також зможе зрозуміти, наскільки активні процеси і чи потрібно взагалі лікування.

Насамкінець зазначу, що гепатит вимагає особливо уважного підходу до вибору виробленого лікування, самолікування, як ми вже зазначали, має бути виключено.

У разі появи насторожує симптоматика, яка може вказувати на наявність гепатиту С, необхідно звернутися до лікаря інфексіоніста (гепатолога).

Якщо Ви вважаєте, що у вас Гепатит С і характерні для цього захворювання симптоми, то вам допоможе лікар інфексіоніст (гепатолог).

Чого боїться вірус

Незважаючи на свою живучість у відкритому середовищі, вірус гепатиту С досить вразливий. Наприклад, він «не терпить» хлоровмісних миючих засобів та антисептиків; щоб знищити його, досить регулярно протирати поверхні розчинами хлоргексидину, доместосу, хлороксу («Білизни»). Крім того, вірус гине при пранні білизни гарячою водою (+60°С) протягом 30 хв. А якщо речі кип’ятити, він не проживе і двох хвилин.

Носіям вірусу варто пам’ятати про свій стан і намагатися не забруднити кров’ю при пораненні навколишні предмети: треба негайно обробити рану і закрити її пов’язкою або пластиром. Хворому краще виділити індивідуальні приналежності для манікюру і гоління, а предмети особистої гігієни (зубну щітку, пасту і мило) зберігати в ізольованому місці.

Профілактика і лікування

До профілактики гепатиту входить таке:

– дотримання всіх норм особистої гігієни та санітарії побуту;

– правильний режим харчування;

– здоровий спосіб життя (відмова від: алкоголю, куріння, смаженої та жирної їжі, відмова від вживання немитих продуктів, повноцінний сон, відсутність стресів);

– при появі захворювання у когось з родичів чи друзів потрібно обмежити перебування з ним в одній кімнаті і максимально знизити контакт.

Увага! Поставити точний діагноз може лише лікар, а лікування гепатиту здійснюється виключно у медичному закладі! Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я і навіть може закінчитись летально! 

ПАМ'ЯТАЙТЕ: ХРОНІЧНИЙ ГЕПАТИТ «С» - ВИЛІКОВУЄТЬСЯ !

 

Лікар інфекціоніст

Ірпінської міської поліклініки

О.А.Ковальчук

Читайте також