logo

Ірпінський медичний портал

+38 (04597) 674-69
Реєстратура:
Соц. мережі:
Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Успенський піст сприяє охолодженню організму, надаючи сил для боротьби з недугами

     Якщо оцінювати  різні методи оздоровлення організму, на перший план однозначно виходить система постів, прийнята в християнстві. Багато людей роблять помилку, порівнюючи пости зі звичайними дієтами і не знаходячи в цьому різниці, але це далеко не так.

Особливості дієт

      Дієти застосовуються в будь-який час року, незалежно від сезону і місячного календаря. Дуже часто ця особливість використання дієт порушує природні біоритми організму. Простий приклад - дієта, що обмежує вживання будь-якої жирної і білкової їжі, в зимову пору року порушує енергетичний баланс в організмі. Взимку людині треба більше енергії, а жири є природним джерелом енергії. Недолік білка в їжі призводить до багатьох проблем - наприклад, знижується імунітет, що в зимовий час може призвести до частих простудних захворювань. Багато людей, намагаючись взимку за допомогою таких дієт скинути вагу, тільки шкодять своєму здоров'ю і зовнішньому вигляду.

      Основний принцип усіх дієт полягає в тому, що продукти харчування діляться на дві категорії: ті, які можна використовувати в харчуванні, і ті, які не можна. Зазвичай, перша група продуктів набагато менше другої групи. Навіть нетривале харчування за такою схемою призводить до проблеми надлишків та недоліків. Проблема надлишків полягає в тому, що організм отримує дуже багато певних поживних елементів і накопичує їх. Аналогічно, проблема недоліків полягає в недоотриманні певних поживних елементів, і, як наслідок, в порушенні правильної роботи різних систем організму, який може повноцінно функціонувати тільки при одержанні збалансованої кількості поживних елементів.

      Дотримання  дієти має сенс при досягненні специфічних цілей і  обов’язково - під наглядом лікаря!

                                             Особливості постів

      Час проведення постів стабільний, і лише трохи коливається рік від року. Це сезони, коли Земля отримує максимальну кількість сонячної енергії. Якщо в ці періоди посилено харчуватися, то в організмі починає накопичуватися надлишок енергії, що призводить до утворення вільних радикалів. Вільні радикали - це нестабільні молекули, які руйнують здорові клітини і ДНК (носій спадкової інформації), що в кінцевому рахунку може привести до утворення ракових клітин.

      Найнадійніший і перевірений спосіб уникнути цього згубного ланцюжка (надлишок енергії в організмі - вільні радикали - ракові клітини) - це дотримуватися посту, тобто зменшувати кількість енергії, що надходить з їжею. В цьому випадку засвоєна організмом сонячна радіація буде приносити користь, а не шкоду. З періодами сонячної активності збігається час поширення вірусних інфекцій (наприклад, епідемія грипу зазвичай буває восени і навесні), і дотримання постів  надасть неоціненну послугу людині, так як піст активізує роботу імунної системи.

      Кожен з постів виконує строго певну задачу, характерну для «свого» сезону. Наприклад,  Петрів піст - збігається з початковими літніми місяцями. В цей період атмосфера зазвичай насичена вологою і температура вже висока. Ці фактори зменшують сили організму, зайво розслабляючи його. Завдяки ж  посту організм не перегрівається, і людина відчуває себе більш працездатною. Піст допомагає організму позбавитися від зайвої рідини і створює відчуття легкості в тілі.

                              Особливості Успенського посту

      Успенського посту дотримуються у другій половині серпня. В цей час зазвичай загострюються хвороби, пов'язані з перегрівом організму. Піст допомагає охолодити організм, надавши йому сили в боротьбі з недугами.

      Успенський піст встановлений перед великим святом Успіння Божої Матері.  Його дата є постійною і кожен рік починається Медовим Спасом і триває з 14 по 28 серпня. У свято Преображення Господнього, яке припадає на цей період, відзначають Яблучний Спас. Саме тому в народі цей піст часто називають Спасівкою або Спасом.

      За всіма церковними правилами Успенський піст нічим не поступається Великому за своєю суворістю. Виключаються всі м'ясні та молочні продукти, а також яйця, риба дозволена тільки в один день - свято Преображення Господнього. Та у зв'язку з тим, що Успенський піст припадає на самий розпал збору врожаю, та й триває всього два тижні, переноситься він дуже легко. У раціон включається досить багато свіжих овочів, фруктів і грибів. Якщо у вас немає дачної ділянки і вам доводиться купувати всі ці дари природи, то це теж не стане проблемою. У літній сезон овочі та фрукти в рази дешевші, ніж взимку.

                                       Різноманітність раціону

      Багато хто думає, що постити - це дорого. Це велика помилка. Набагато дорожче щодня готувати м'ясо або їсти ковбасу. Пісна їжа скромна, так що пісний стіл не надто дорогий. І якщо до Великого посту треба готуватися заздалегідь, робити запаси влітку, то в Успенський проблем взагалі не виникає.

      Одна з ситних і дуже смачних страв - каша. І готується просто, і споживати  її корисно. Пшоно, гречка, рис, горох ... Головне, проявити трохи фантазії, додати трохи спецій, овочів, і вийде дуже смачне блюдо.

      Велика кількість овочів і зелені влітку дозволяє готувати овочеві супи. Використовуючи щоразу різні набори овочів, можна ці два тижні тішитити своїх близьких супами  не тільки смачними, а й не схожими один на одного. Овочі можна їсти в тушкованому, вареному і, звичайно ж, свіжому вигляді.

      У цю «яблучну» пору можна приготувати масу салатів і десертів з використанням цього серпневого дару садів. Не забувайте варити морси і компоти! А запечені з медом яблучка стануть подарунком для найвибагливіших ласунів.

       Фрукти і ягоди - це улюблені ласощі в літній період. Печені, як начинка в пирогах, свіжі - у вигляді салату або пюре ... Хто після цього скаже, що пісний стіл одноманітний?

       Піст - час для очищення душі і тіла. У цей період слід якомога менше уваги приділяти насиченню плоті, їжа повинна бути простою. Але й про здоров'я забувати не слід, так що подбати про різноманітний і багатий вітамінами стіл все ж доведеться. І літо вповні цьому сприяє!

      Лікарі не радять дотримуватися посту вагітним жінкам і тим, хто годує грудьми, дітям (бажано до 15 років), літнім людям, а також хворим серйозними недугами. Однак для здорових віруючих людей фізичне і духовне очищення благотворно впливає на організм і може допомогти уникнути багатьох захворювань. 

                               

Читайте також