logo

Ірпінський медичний портал

+38 (04597) 674-69
Реєстратура:
Соц. мережі:
Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Папілома – це не лише незручності!

      14 серпня в Україні розпочинається акція «Тиждень попередження вірусної папіломи».

      Вірус папіломи людини (ВПЛ), або папіломавірус, є надзвичайно поширеним інфекційним вірусним захворюванням, що передається від людини до людини статевим або контактно-побутовим шляхом. Хвороба вражає шкірні, слизові покриви і внутрішні органи. Передається ця інфекція настільки легко, що практично 90% населення всієї планети є її носіями. Бородавки, папіломи, кондиломи – все це прояв вірусної інфекції. Вони  приносять безліч незручностей своїм власникам, але куди більш небезпечний наслідок вірусу – початок онкологічного процесу внутрішніх органів. На жаль вилікувати вірус практично неможливо. Але профілактика ВПЛ дозволяє запобігти інфікуванню або (якщо зараження все ж сталося) активації хвороби.

                                ЯК УБЕЗПЕЧИТИСЯ ВІД ВПЛ

      Вірус папіломи передається трьома шляхами: через сексуальний контакт, при побутовому дотику і під час народження дитини від матері. Причому в перших двох випадках відбувається це в рівній мірі. Інфекція, потрапивши в людський організм, може тривалий час перебувати в латентному стані. Активація ж настає тільки після зниження здатності імунітету протистояти збуднику. Найчастіше, людина не здогадується про свою хворобу, поки не з’являться її явні зовнішні ознаки.

      Лікування ВПЛ у чоловіків і жінок займає багато часу і сил. Воно передбачає проведення болючих процедур видалення новоутворень, прийом безлічі препаратів для боротьби з вірусом і відновлення імунного захисту. Отже, говорити про те, що запобігти хворобі простіше, ніж проводити комплекс лікування, цілком доцільно.

      Існує кілька профілактичних методів, що дозволяють убезпечити себе від зараження вірусом:

ведення впорядкованої сексуального життя;

підтримка повноцінної роботи імунної системи;

обмежений контакт із зараженою людиною;

бути уважним у місцях громадського відвідування (салони, поліклініки, басейни, сауни);

дотримання особистих правил гігієни.

      Перше правило того, як запобігти зараженню – обмежити свої контакти з можливими носіями інфекції. Це стосується як статевого, так і побутового контакту.

      Люди повинні уникати випадкових статевих зв’язків і завжди використовувати контрацепцію. Хоча варто відзначити, що навіть презерватив не здатний забезпечити повного захисту. Справа в тому, що частинки інфекції настільки малі, що запросто проникають через будь-які перешкоди. Причому чергування анального і вагінального сексу сильно збільшує ймовірність інфікуватися.

      Через будову статевих органів і частоту їх травмування жінки частіше піддаються захворюванню. Проте ВПЛ у чоловіків зустрічається з такою ж частотою через гомосексуальні зв’язки.

      Людині необхідно стежити за особистою гігієною, регулярно приймати душ, мити руки з милом. При виникненні будь-яких ушкоджень шкіри слід негайно обробити їх спеціальним засобом, не допускаючи попадання в рану інфекції.

         Користуватися тільки особистими предметами гігієни. Використання чужого рушники, зубної щітки, мочалки і інших пристосувань може посприяти інфікування.

      Відвідування тату і косметичних салонів може стати причиною виникнення ВПЛ через можливу нестерильність приладів. Слід проконтролювати, яким чином відбувається дезінфекція пристосувань, та чи одягає  майстер одноразові стерильні рукавички. Якщо цього не відбувається – від послуг такого салону краще відмовитися.

      Заразитися можна і під час відвідування сауни, лазні або басейну. Частинки вірусу можуть зберігатися на поверхні підлоги, ручок дверей  і т.д. Щоб запобігти хворобі, в місцях загального відвідування потрібно користуватися змінним взуттям і використовувати тільки чисті особисті речі.

      Навіть банальний дотик до людей, котрі є носіям вірусу, може стати причиною зараження. Неприпустимо торкатися до утворень на шкірному покриві хворих людей.

      При вагітності жінки дуже часто помічають прояв вірусу папіломи. Якщо при цьому у пацієнтки утворюються кондиломи в інтимній зоні, може статися зараження новонародженого.

      Профілактика ВПЛ у жінок, які планують вагітність, особливо важлива, оскільки  від здоров’я матері залежить здоров’я майбутньої дитини.

     Якщо людина все ж стала носієм вірусу і виявила в себе появу папілом – слід негайно звернутися до лікаря. Бажано організувати карантинну зону. Не користуватися загальними рушниками і посудом. Те саме можна сказати про одяг і взуття інших людей. Від поцілунків також необхідно відмовитися.

                             Важливо мати сильний імунітет

      ВПЛ може перебувати в організмі від декількох місяців до декількох років. Причому в цей час людина іноді навіть не здогадується, що вже хвора. Саме з ослаблення захисної функції організму починається зовнішній прояв вірусу – утворення бородавчатих наростів.

Профілактика папілом – це перш за все профілактика сильного імунітету. Міцний імунітет здатний навіть перебороти вірусну інфекцію так, що від неї не залишиться і сліду.

Щоб підтримувати захисну функцію свого організму, людині необхідно дотримуватися ряду рекомендацій:

 • необхідно правильно і збалансовано харчуватися;
 • не допускати переохолодження;
 • уникати стресових ситуацій;
 • обмежувати себе в прийомі гострої та солоної їжі;
 • берегтися від інфекційних захворювань;
 • з обережністю приймати лікарські препарати;
 • відмовитись від шкідливих звичок;
 • робити помірні фізичні навантаження;
 • здійснювати піші прогулянки на свіжому повітрі;
 • регулярно провітрювати житлове приміщення;
 • забезпечувати необхідну кількість вітамінів.

      Якщо дотримуватися всіх рекомендацій – це, безумовно, позитивно позначиться на імунному захисті і організмі в цілому.

      Не потрібно пускати хвороби на самоплив. Перенесені на ногах захворювання дуже часто переходять у хронічну форму, що викличе сильне ослаблення захисної функції, а отже відкриє шлях для активації вірусу.

      Якщо людина зауважила, що стала піддаватися різним захворюванням набагато частіше, ніж зазвичай, слід звернутися до фахівця імунолога. При необхідності він призначить курс прийому імуностимулюючих препаратів.

       ВАКЦИНАЦІЯ ЯК СПОСІБ УБЕРЕГТИСЯ ВІД ВІРУСУ ПАПІЛОМИ

      Щоб не заразитися вірусом, можна вдатися до ще одного профілактичного методу – вакцинації.

      Сьогодні існує дві вакцини даного типу. До складу цих розчинів входять мікрочастинки вірусу, тому, інфекція не може поширитися і принести шкоду людині. Зате  цих частинок досить, щоб в організмі виробився до них імунітет.

      Гадрасіл – квадрівалентна вакцина, що захищає від 6, 11, 16 і 18 типів ВПЛ. Зареєстрована вона ще в 2006 році. Випускається у вигляді суспензії білого кольору для введення внутрішньом’язово. Така екстрена профілактика призначена для вакцинації тільки здорових людей. Перед щепленням, людині необхідно пройти ретельний огляд у лікаря і ряд діагностичних аналізів.

      Церварикс – бівалентний розчин для вакцинації. Застосовується для вироблення антитіл до вірусу 16 і 18 типів. Зареєстрована для використання з 2008 року. Непрозора рідина білого кольору. Призначена для введення в м’яз. При відстоюванні в ампулі дає білий мутний осад знизу і прозору рідину зверху. Як і попередня, вводиться виключно людям з відсутністю симптомів будь–яких захворювань.

      Завдяки щепленням людина може уникнути знайомства з вірусом папіломи. Особливо актуально це для жінок, оскільки запобігає можливості  розвитку онкологічних захворювань репродуктивних органів. Крім того, прищепленій жінці стає набагато простіше при вагітності – не потрібно турбуватися з приводу появи кондилом. Зазвичай дія такої вакцини триває 8 років.

      Вірус папіломи людини – небезпечне інфекційне захворювання. Воно приносить безліч проблем і здатне спровокувати початок онкологічного процесу на шкірному покриві та у внутрішніх органах. Навіть звичайні бородавки, що виникли на обличчі, шиї або руках, заподіюють дискомфорт і провокують появу комплексів щодо зовнішнього вигляду. Отже, не варто нагадувати про те, що таку хворобу як ВПЛ краще попередити, ніж займатися довгим і трудомістким лікуванням.

Читайте також