logo

Ірпінський медичний портал

+38 (04597) 674-69
Реєстратура:
Соц. мережі:
Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Ще раз про жовчно - кам'яну хворобу

Камені в жовчному міхурі (ЖКХ) по даним статистики – зустрічаються практично в кожної п’ятої людини. За останні десятиріччя захворювання, яке властиве людям середнього і похилого віку значно омолодилося. П’ята частина пацієнтів з ЖКХ іще не відсвяткували своє тридцятиріччя.

Спровокувати виникнення ЖКХ можуть: переїдання, голодування, нерегулярне харчування, малорухомий спосіб життя, сидяча робота, вагітність, прийом гормональних препаратів, ожиріння, дискинезія жовчних шляхів, захворювання підшлункової залози.

Поки камінь знаходиться у жовчному міхурі – людина може навіть не здогадуватись про своє захворювання. Перші насторожуючі ознаки по яким можна запідозрити жовчно – кам’яну хворобу: важкість у правому підребер’ї, гіркота в роті, нудота, відрижка. Іноді замість характерних болів у череві виникають болі у лівій половині грудної клітини, за грудиною (схожі на серцево – судинні захворювання).

При наявності досить великих конкрементів у жовчному міхурі виникає небезпека перекриття жовчно – вивідних протоків, застою жовчі і розвитку гострого запального процесу. Наслідки такого стану небезпечні для життя.

Зрозуміло, далеко не завжди справи складаються так погано. У третині випадків камені не лише не порушують відтік жовчі, але і взагалі нічим себе не проявляють. Однак у місці знаходження каменю поступово наростає спазм м’язевої стінки і набряк внутрішньої оболонки жовчного протоку, виникають серйозні порушення з боку печінки і підшлункової залози, підвищується ризик розвитку раку жовчного міхура. Іноді при тряскій їзді, переїданні або дії інших провокуючих факторів, камінь може вийти з жовчного міхура в жовчний протік і закупорити його. В результаті –  порушується відтік жовчі із міхура і виникає печінкова коліка – людина відчуває сильний біль.

Перенесений напад печінкової коліки повинен бути сильним стимулом для подальшого обстеження і звернення до лікаря. Адже в 70% випадків він повторюється.

Спроби вивести камені із жовчного міхура завжди пов’язані зі значним ризиком і подібні до гри в “рулетку” якщо розміри каменів відповідають ширині жовчно – вивідних протоків – авантюра завершиться успіхом. А якщо камінь не пройде? А якщо він повернеться не тим боком? Якщо зачепиться гострим виступом? Наслідки такої ситуації більш ніж серйозні – важкий напад жовчної коліки, запальні і дистрофічні зміни печінки, термінове хірургічне втручання. Для уникнення утворення каменів в жовчному міхурі необхідно:

  • При наявності надмірної маси тіла дотримуватися низькокалорійної дієти, займатися фізичними вправами, щоб маса тіла зменшувалася поступово;
  • Уникати переїдання, їжі з високим вмістом жирів;
  • При виявленні каменів у жовчному міхурі жінки повинні уникати лікування екстрогенами;
  • Зменшити поступлення в організм холестерину.

І якщо камені утворилися – не пити літрами сумнівні коктейлі з жовчогінних трав і рослинні олії, а записатися для консультації до лікаря.

Самолікування ЖКХ небезпечно не тільки для здоров’я, а в деяких випадках  загрожує життю.

Шановні читачі, вчасно  звертайтеся за медичною допомогою до свого сімейного лікаря, також ви можете отримати консультативну допомогу у лікаря – хірурга, гастроентеролога в Ірпінській міській поліклініці.

Не зволікайте з першими ознаками погіршення свого стану. Дотримуйтесь порад лікаря.

 

 

Чекан М.І.

завідувач хірургічного відділення

Ірпінської міської поліклініки    

Читайте також