logo

Ірпінський медичний портал

+38 (04597) 674-69
Реєстратура:
Соц. мережі:
Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Вакцинація проти грипу

В осінньо-зимовий період актуальними темами стають грип і вакцинація проти нього. Період із середини осені до початку весни традиційно вважається сезоном підвищеної захворюваності на ГРВІ та грип. У цей час особливо важливо допомогти своєму організму протистояти вірусам. Відомо чимало народних засобів і наукових методів профілактики і лікування грипу, безліч сучасних препаратів покликані вирішувати цю проблему. Але на переконання експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я, основним засобом попередження грипу та зменшення негативного впливу від епідемій є вакцинація.

Навіщо потрібна вакцинація проти грипу?

Результати наукових досліджень підтверджують, що щеплення проти грипу знижує ризик захворіти майже вдвічі. А якщо людина все ж захворіла, то хвороба переноситься легше: симптоми не такі важкі, ризик ускладнень мінімальний. А завдяки масовій вакцинації кількість смертей скорочується майже вдвічі.

До речі, щеплення від грипу може принести здоров'ю людини додаткову вигоду, вважають канадські вчені з Університету Торонто. Відповідно до проведеного ними дослідження, вакцинація знижує ризик серцевого нападу і інсультів як у здорових людей, так і у людей з серцево-судинними захворюваннями. Вчені вважають, що вакцина знижує силу і тривалість запальної реакції, тим самим, послабивши її вплив на серце і судини.

Кому потрібно робити щеплення?

Одне з найбільш заразних захворювань – грип, і вакцинація буде корисна кожній людині при відсутності протипоказань. Але перш за все, рекомендується зробити щеплення людям із груп ризику захворюваності.

Згідно з висновками ВООЗ, до груп ризику належать люди з ослабленою імунною системою і ті, хто контактує з хворими:

  1. Медичні працівники;
  2. Вагітні жінки в 2-му чи 3-му триместрі (за рекомендацією лікаря);
  3. Діти, починаючи з 6-місячного віку, і дорослі з хронічними захворюваннями (дихальної системи, серцево-судинні);
  4. Діти від 6 місяців до 5 років;
  5. Люди похилого віку.

Крім того, рекомендується зробити щеплення людям, які перенесли хіміотерапію; тим, хто працює (навчається) в численних колективах; жителям гуртожитків, будинків для людей похилого віку та прибувають в місцях позбавлення волі.

Кому не можна робити щеплення від грипу?

Як би не лякав грип, вакцинація від нього може нашкодити певним категоріям людей не менше, ніж сама хвороба.

Вакцину від грипу можна вводити тим, хто страждає алергією на речовини, що входять до її складу. Найчастіше це курячий білок, а також консерванти.

Заборонено робити щеплення від грипу дітей до 6-місячного віку. Щеплення протипоказане людям із хронічними захворюваннями в стадії загострення і не раніше, ніж через місяць після поліпшення самопочуття. Також не роблять щеплення тим, хто менше двох тижнів тому перехворів ГРВІ.

Якщо раніше вам чи вашій дитині робили щеплення від грипу, але ви важко перенесли її, то в подальшому не варто повторювати вакцинацію.

Які вакцини існують?

Не секрет, що віруси грипу постійно мутують. Поки до одного з них розвивається колективний імунітет, з'являється інший, часто – більш небезпечний вірус. Тому ВООЗ щорічно оновлює свої рекомендації по складу антигрипозної вакцини. Склад формується виходячи з прогнозу циркуляції вірусів.

Нині широко поширені два типи антигрипозних вакцин. Це інактивовані і живі аттенуіровані протигрипозні вакцини. Традиційно випускаються триеквівалентні вакцини обох типів – вони захищають від трьох різних вірусів сезонного грипу. У деяких країнах світу доступні чотирьохеквівалентні вакцини.

Зазвичай вакцину вводять за допомогою ін'єкції в плечову м'яз, але можуть ввести через ніс шляхом закапування. Термін дії вакцини – один епідемічний сезон, незалежно від її типу складу.

Чи бувають ускладнення після вакцинації?

Для виробництва вакцин використовуються інактивовані (убиті) або аттенуіровані (ослаблені) віруси. Ні ті, ні інші не призводять до захворювання на грип. Але після щеплення у деяких людей можуть спостерігатися місцеві або системні реакції на вакцинацію. Серед них – почервоніння шкіри в місці уколу, закладеність носа, нежить, підвищення температури, біль у м'язах або в горлі. Але в будь-якому випадку, поширені побічні ефекти носять м'який характер і швидко проходять, на відміну від грипу.

В Україні вакцинація від грипу не входить до переліку обов'язкових щеплень. Вона є добровільною і платною.

 

Правда і міфи про вакцинацію від грипу

за матеріалами МОЗ України

( http://moz.gov.ua/article/health/pravda-i-mifi-pro-vakcinaciju-vid-gripu )

Вакцина проти грипу не захистить від “свинячого грипу”, але одне щеплення дасть імунітет від інших вірусів на все життя. Вагітним можна робити щеплення, дітям  до 5 років – ні. Давайте з’ясуємо, де правда, а де – міф.

 

Міф: Одне щеплення від грипу забезпечує імунітет на все життя

Правда: Існує велика кількість штамів вірусу грипу, які швидко мутують та змінюються щороку. Кожного року вчені проводять масштабні дослідження та аналізують дані з більш ніж 100 країн, щоб спрогнозувати, які саме штами вірусу грипу будуть найпоширеніші в наступному сезоні, та на основі цих результатів розробляють вакцини проти грипу. Тож за рекомендацією ВООЗ щорічно змінюється штамовий склад вакцин і, відповідно, щеплення забезпечують захист протягом одного сезону грипу.

 

Міф: Вакцина проти грипу не захистить від “свинячого грипу”

Правда: Захистить. Для Північної півкулі в сезоні 2017 – 2018 років в склад вакцин проти грипу включені три штами вірусів грипу, у тому числі – підтип H1N1, який називають “свинячим грипом”. Згідно з оцінками експертів, цей підтип буде одним із найбільш поширених протягом сезону грипу цього року.

 

Міф: Вагітним не можна вакцинуватися проти грипу, щоб не нашкодити плоду

Правда: Вагітним жінкам у будь-якому триместрі варто вакцинуватися від грипу. Є дві основні причини: по-перше, вагітні зазвичай важко переносять грип, що також негативно впливає на плід; по-друге, в результаті вакцинації імунітет проти цього захворювання передасться малюку від матері та захистить дитину від грипу протягом перших місяців життя.

 

Міф: Дітям не можна робити щеплення від грипу

Правда: Найбільшу небезпеку грип становить для людей, котрі входять до групи ризику. Передусім, це діти до 5 років (особливо — діти до 2 років). Тому можна і варто робити щеплення від грипу дітям від шести місяців.

 

Міф: Якщо людина перехворіла грипом у цьому сезоні, їй уже не потрібно вакцинуватися

Правда: Потрібно. Особливо у тих випадках, коли ця людина належить до однієї із груп ризику розвитку цього небезпечного захворювання. Організм людини, яка перехворіла грипом, виробляє стійкий імунітет, що зберігається більше року. Але залишається ризик заразитися іншим штамом вірусу грипу, який в цей час теж циркулює.

Крім того, часто люди вважають, що перехворіли грипом (без підтвердження цього діагнозу лікарем), хоча насправді це була важка форма ГРЗ зі схожими симптомами.

 

Міф: Якщо людина не зробила щеплення від грипу у жовтні (на початку епідемічного періоду), то пізніше вакцинуватися немає сенсу

Правда: Ніколи не пізно. Звичайно ж, краще вакцинуватися як тільки вакцина проти грипу стане доступною. Однак щеплення можна робити і пізніше, навіть якщо у вашому регіоні уже зафіксовані сезонні спалахи грипу.

 

Міф: Здоровим людям вакцинуватися не потрібно

Правда: У першу чергу вакцинуватися проти грипу варто людям, які належать до групи ризику або страждають від певних хронічних захворювань. Водночас усі авторитетні організації у сфері охорони здоров’я рекомендують усім людям  (віком від 6 місяців) робити щеплення проти грипу кожного року. В середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 95–98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

 

Міф: Вакцина може стати причиною аутизму

Правда: Міф про те, що вакцини викликають аутизм, не була підтверджена жодними дослідженнями та реальними доказами. Цей міф був деякий час дуже поширеним та став причиною того, що багато людей перестали вакцинуватися та відмовлялися від щеплень для своїх дітей.

 

 

Читайте також