logo

Ірпінський медичний портал

+38 (04597) 674-69
Реєстратура:
Соц. мережі:
Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Бережіть зір!

      На 11 жовтня у 2018 році припадає Всесвітній день зору. У його проведенні беруть участь всі партнери в сфері  профілактики порушення зору і його відновлення. Цей день є також основною глобальної ініціативи з профілактики сліпоти.

      Завдяки сучасному рівню знань і технологій до 80% очних захворювань можна запобігти і вони піддаються лікуванню. Проте через відсутність елементарних і доступних медичних послуг по догляду за очима мільйони людей в світі як і раніше піддаються ризику втрати зору. Наприклад, за даними ВООЗ на 2017 рік, приблизно 26,3 мільйона чоловік в  Африканському регіоні мають ту чи іншу форму порушення зору. З них 20,4 мільйона людей мають низький зір, а 5,9 мільйона - сліпі. Африка зберігає сумну першість за кількістю очних захворювань. За оцінками, 15,3% сліпого населення в світі проживає в саме Африці.

      Є свідчення, що кількість випадків запобігання розвитку сліпоти, викликаної інфекційними захворюваннями, такими як трахома, онхоцеркоз, офтальмологічні ускладнення після кору знижується. Тоді як кількість неінфекційних вікових змін очей, таких як катаракта, глаукома і діабетична ретинопатія, збільшується.

      Було встановлено, що імунізація і додавання вітаміну А до раціону харчування уразливих груп населення ефективно знижує ризик сліпоти.

Для залучення глобальної уваги до проблем сліпоти, порушення зору і реабілітації людей з порушенням зору щорічно у другий четвер жовтня під егідою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я проводиться Всесвітній день зору.

      У всьому світі порушення зору найбільш поширене серед чоловіків і жінок у віці 50 років і старше. Незважаючи на те, що більшість випадків порушення зору серед цієї вікової групи, такі як катаракта, можна легко лікувати, в деяких частинах світу все ще необхідно докладати зусилля для забезпечення рівного доступу чоловіків та жінок до офтальмологічних служб.

     Сліпота - це нездатність бачити. Провідні причини хронічної сліпоти включають катаракту, глаукому, помутніння рогівки, діабетичну ретинопатію, трахому і захворювання очей у дітей (наприклад, ті що викликаються дефіцитом вітаміну А). У світі все ширше зустрічається сліпота, що розвивається з віком, а також сліпота, викликана неконтрольованим діабетом. З іншого боку, в результаті медико-санітарних дій зменшується число випадків сліпоти, що розвивається через інфекцію. Три чверті всіх випадків сліпоти належать до таких, що їм  можна запобігти або лікувати.

                             Причини порушення зору

У глобальних масштабах основними причинами порушення зору є:

     43%  - короткозорість, далекозорість або астигматизм

     33%  - катаракта

     2%   -  глаукома;

     22% - інші причини: травматизм тощо

                                    Хто піддається ризику?

Приблизно 90% людей з порушеннями зору живуть в країнах, що розвиваються.

Близько 65% всіх людей, що страждають від порушень зору, - це люди у віці 50 років і старші, в той час як ця вікова група становить 20% населення світу.

Діти у віці до 15 років

За оцінками, 19 мільйонів дітей у світі страждають від порушень зору. 12000000 з них мають порушення зору, які  діагностуються і коректуються, 1,4 мільйона дітей є сліпими на все життя.

                      Як зберегти нормальний зір у дітей? 

Ми не часто замислюємося, яке навантаження падає на очі наших малюків у сучасному житті. Наші діти ще з маленького віку опановують комп’ютер і годинами сидять за екранами монітора або дивляться телевізор. 

У шестирічному віці, коли малюк іде до школи, навантаження на його зір різко збільшується: дитині потрібно багато читати, писати. А що вдома? Ті ж самі книги та зошити, комп’ютер, телевізор! Добре, якщо у батьків відмінний зір. А якщо в родині носять окуляри і дитина за спадковістю отримала схильність до проблем з очима? Чи можна якось допомогти школяру зберегти нормальний зір?

Основні функції зору формуються у дитини до кінця 5-го року життя, проте ще довший час дитячі очі є чутливі до надмірного навантаження, яке суттєво посилюється з моменту початку навчання у школі. Характеристикою сучасної школи є інтенсифікація навчання дітей, починаючи з першого класу, особливо у спеціалізованих школах з поглибленим вивченням деяких дисциплін. 

ДУЖЕ ШКІДЛИВО на гостроту зору впливає тривалий режим зорової праці в умовах незручних парт, поганого освітлення робочого місця дитини, пози дитини за столом (коли дитина близько нахиляє голову до книжки або зошита). 
Тому проблема збереження зору школярів є дійсно актуальною і вимагає співпраці  батьків, учителів та медичних працівників. 

                Слід звертати увагу на такі фактори ризику: 
- дитина сидить за столом, низько схиливши голову (відстань до книжки/зошита менше 40 см); 
- робоче місце дитини має погане освітлення; 
- дитина читає, пише, працює за комп’ютером або проглядає телевізійні програми безперервно більше 1 години; 
 - спостерігається  короткочасне почервоніння очей дитини після навчання в школі або виконання домашнього завдання; 
- дитина скаржиться на «сухість в очах», відчуття «піску», сльозоточивість; 
- дитина швидко втомлюється в школі або при виконанні домашніх завдань; 
- дитина скаржиться на головний біль, який виникає під час навчання в школі або вдома; 
- дитина починає примружувати очі, коли дивиться телевізор або дивиться вдалину; 
- дитина стала гірше бачити у вечірні часи;

- дитина стала гірше вчитися.
        Що треба зробити для того, щоб зберегти зір дитини?
- Періодично запитуйте дитину, чи не стала вона гірше бачити. 
- Всі діти кожні 30-45 хвилин повинні робити 10-15- хвилинні перерви, під час яких дитині бажано побігати, подивитися у вікно на предмети, які розміщені вдалині. 
- Діти мають бути забезпечені якісними підручниками з чітким і дещо збільшеним шрифтом. 
- Відстань між очима і підручником або зошитом має бути не менше 40 см. 
- Тривалість безперервного читання залежить від віку: у перших-третіх класах 10-15 хв., четвертих-сьомих 25-30 хв. і 45 хв. – для учнів після сьомого класу.  
- Обмежується також безперервна тривалість письма: не більше 5 хв. для 6-7-річних, до 10 хв. для 8-10-річних. Тривалість перерв – не менше як 10 хв. 
- Шкідливо читати лежачи та у транспорті. 
- Не проводити за монітором комп’ютера більше 30 хвилин на добу в початкових класах і більше 1 години у старших класах. 
- Обмежити перегляд телевізійних програм у будні дні. Дітям 3–4 років можна дивитися передачу, що триває тільки 15 хв. Дошкільнята можуть проводити біля екрана не більш ніж 30 хв. у день, молодші школярі – не більше години в день і 2–3 рази на тиждень. 
- Телевізор бажано дивитися у помірно освітленій кімнаті, на відстані 2 -3 метрів від екрана, телевізор має бути розміщений на рівні очей.
- Після перегляду телепередач, як і після будь-якої зорової роботи, очам потрібний відпочинок. Забезпечити достатню фізичну активність дитини: прогулянки, заняття спортом, плаванням. Забезпечити дитині достатню тривалість сну. 
- Якісне харчування дитини, збагачене продуктами, які є корисні для очей: молочні продукти, м’ясні страви, риба, достатня кількість фруктів і овочів, у тому числі чорниця, морква, журавлина, гарбузи, абрикоси, персики та різноманітна зеленина: кропива, кульбаба, шпинат, капуста, салат. 

- Достатня кількість вітамінів та мінеральних солей, особливо вітаміну А та Е, селену. Очам потрібно в 5 разів більше вітамінів А, С, Е, ніж будь-якому іншому органу. Давно відомо, що основні компоненти чорниці разом з бета-каротином (провітамін А) є природними антиоксидантами, які сприяють покращенню функції зору, сприяють зміцненню стінок судин ока, покращенню гостроти зору, зменшують втому очей, сприяють виробленню зорового пігменту сітківки – родопсину.
- Обов’язково проконсультувати дитину в окуліста при мінімальних ознаках погіршення зору. 
- Регулярно робити "гімнастику для очей". 
                          Як робити гімнастику для очей?
Всі ці вправи є прості, але вимагають тривалого застосування з профілактичною та лікувальною метою. Можна рекомендувати наступне: 

1. Закрити очі долонями на декілька хвилин, порухати очима за годинниковою стрілкою – 5-10 разів.
2. Порухати очима проти годинникової стрілки – 5-10 разів.
3. З силою заплющити і розплющити очі – 5-10 разів.
4. Швидко поморгати (покліпати) очима – 15-20 секунд.
5. Подивитися спочатку на кінчик свого носа, потім вдалину – 10-15 разів. 
6. Подивитися праворуч-ліворуч, догори-донизу – по 10 разів.

                    Зір і вагітність, здоров’я жінки

При вагітності змінюється багато чого в організмі жінки, у тому числі істотного навантаження зазнають і органи зору. Вже з початкового терміну вагітності може погіршуватися зір, і причиною цього може стати підвищений рівень в організмі   вагітної прогестерону. Він посилює затримку в тканинах рідини, в тому числі страждають від цього й очі. Якщо у вас до вагітності була короткозорість, під час вагітності ваш зір може ще сильніше погіршитися. Саме тому, вже з перших тижнів вагітності жінка з будь-яким зором, стовідсотковим чи слабким, повинна пройти обстеження у лікаря-офтальмолога. Лікар перевірить гостроту зору і огляне очне дно на предмет можливих проблем і перешкод до природних пологів.

Чи можна вагітним носити лінзи? Питання про носіння контактних лінз замість окулярів при вагітності залишається предметом частих питань. Багато жінок сумніваються, чи можна носити лінзи, як довго це можна робити, може, краще перейти на окуляри?     Сьогодні лінзи міцно увійшли в побут сучасних людей, їх носять жінки і чоловіки, і вони зручніші від окулярів, практичніші й більш естетичні. Для корекції зору під час вагітності офтальмологи дозволяють застосовувати і окуляри, і лінзи, особливо якщо жінка до вагітності не носила окулярів, віддавши перевагу  лінзовій корекції.                       

                     Вісім порад для здоров'я ваших очей

    1. Запровадьте правило «20-20-20»: кожні 20 хвилин відривайте очі від комп‘ютерного екрану і, принаймні, 20 секунд дивіться на 20 метрів удалину.

2. Завжди носіть сонцезахисні окуляри. Ультрафіолет пошкоджує вашу шкіру, тим більше -  слизову очей.

3. Їжте продукти, які допомагають вашим очам залишатися здоровими. Це помаранчевого кольору овочі та фрукти, чорниця, зелень, м’ясо, риба  й морепродукти.

4. Не ігноруйте хворобливі відчуття в очах. Почервоніння та свербіж можуть вимагати холодного компресу. Відчуття піску в очах може зникнути після промивання їх чистою водою або фізіологічним розчином. Якщо симптоми не зникають, зверніться до лікаря.

5. Дізнайтеся, чи не впливають інші ваші захворювання на стан ваших очей. Наприклад, високий кров’яний тиск і діабет зменшують приплив крові до очей. Порушення імунної системи, захворювання легень і щитовидної залози викликають різь в очах. Небезпеку становлять також розсіяний склероз, аневризм і рак.

6. Позбудьтеся старого набору для макіяжу очей. Його термін придатності — три місяці. При більш тривалому його використанні ви ризикуєте отримати очну інфекцію або алергію.

7. Не забувайте раз на рік відвідувати окуліста. Більшість очних захворювань вимагають раннього діагностування для успішного лікування.

8. Киньте палити, якщо ця звичка у вас є. Куріння збільшує ризик розвитку катаракти і посилює сухість слизової оболонки ока.

Зір – це великий Божий дарунок людині, завдяки якому вона може повноцінно жити й радіти, споглядаючи красу цього світу. Не нехтуйте цим дарунком, бережіть його!

Читайте також