logo

Ірпінський медичний портал

+38 (04597) 674-69
Реєстратура:
Соц. мережі:
Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Як запобігти артриту

    Щорічно 12 жовтня з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я відзначається Всесвітній день боротьби з артритом.

Цей День, у зв'язку з широтою і серйозністю даної проблеми, з кожним роком стає все більш актуальним. В рамках проведення цього дня особливе значення приділяється профілактиці хвороби і заходам, які допомагають найкращим чином узгодити дії в тандемі: пацієнт – лікар. В даний час вже більш ніж в 35 країнах 12 жовтня пройдуть різноманітні заходи, мета яких об'єднати зусилля пацієнтів та медичних працівників для плідної співпраці спрямованого на боротьбу з артритом.

  У наш час ревматологічні захворювання займають високі позиції в рейтингу причин захворюваності та інвалідності. До цієї  недуги схильні не тільки літні, але й багато молодих людей, а також діти.

     Артритом хворіє приблизно кожна сота людина. Біль, обмеження в русі, хронічна ниркова недостатність, висока інвалідизація - це те, що несе з собою артрит. Хвороби суглобів вимагають тривалого постійного медичного нагляду та лікування. Хворі гостро потребують реабілітації і соціальної адаптації.

                  ПРЧИНИ, СИМПТОМИ, ПРОФІЛАКТИКА

                              Причини розвитку артриту

    Причини, які провокують розвиток патології, дуже різноманітні. У кожному конкретному випадку артрит виникає з окремої причини. Дати поштовх для розвитку хвороби може сидячий спосіб життя, неправильне харчування, спадковий чинник і ожиріння. Нерідко артрит розвивається в результаті трудової діяльності пацієнта, із-за систематичного навантаження на суглоби.

Причини патології що вражає суглоби можуть бути і наступними:

Інфекція, наприклад,  хламідійний артрит.

Зниження імунітету.

Алергія.

Травмування.

Вік, зношування суглобів.

Надмірні навантаження на суглоби.

                                  Симптоматика артриту

    Больовий синдром, що вражає суглоби, зазвичай протікає з розвитком пухлини навколо хворого суглоба і візуальними змінами. Артрит буває різний, у кожного виду свої особливості. Симптоми можуть включати набряк і зміни в структурі, що у свою чергу може призвести до ушкодження, болю і повної втрати функції. Подагра відрізняється гострим больовим синдромом у суглобі, розвитком запалення і почервонінням.

Симптоми ревматоїдного артриту:

Пухлина.

Почервоніння.

Біль.

Втрата функції.

Ушкодження суглоба.

Протікання патології можуть супроводжувати загальні симптоми:

Больовий синдром.

Скутість рухів.

Висока температура в області враження.

Деформація суглоба.

 Іноді артрит може протікати з появою лихоманки, загальної слабкості і лейкоцитозу.

                                         Види артриту

Артрит розділяється на види і про кожного з них слід поговорити трохи детальніше. Отже, артрит буває наступних видів:

Ревматоїдний артрит. Це хронічне запалення суглобів кінцівок, зазвичай кистей і стоп. Причини розвитку цього виду хвороби точно невідомі. Патологія характеризується скутістю, набряклістю, гіпертермією, больовим синдромом. При патології в області суглобів можна виявити підшкірні вузлики. Для установки діагнозу призначається рентген і аналізи.

Реактивний артрит. Він розвивається як реакція на інфекцію, наприклад, у статевих органах, в сечовій системі або ШКТ. Зазвичай артрит розвивається через 14-28 днів після зараження. Якщо інфекція пов'язана з харчовим отруєнням, то стан іменується энтероартритом. Причиною нерідко є генетична схильність. Захворюють люди віком у  20 років, також люди до 40 років.

Остеоартрит. Патологія розвивається не швидко і не викликає серйозну втрату працездатності. Майже 50% людей старших за 60 років і практично всі старші за 80 років страждають від патології, але в наші дні часто фіксують випадки захворювання у молодому віці. Причиною остеоартриту може бути ожиріння, травма, спадковість.

Псоріатичний артрит. Суглоби запалюються у пацієнтів з псоріазом. Частіше розвивається при вираженій поразці шкірних покривів, хоча нерідко виступає як попередник шкірних висипань. Відмітні особливості полягають у тому, що вражаються суглоби пальців рук і ніг, хребта. Суглоби вражаються не симетрично, набрякають, і пальці нагадують вид "сосиски".

Подагричний артрит. Це один з видів запальної поразки суглобів, який обумовлюється скупченням у тканинах суглобів кристалів сечової кислоти. Вражаються дрібні суглоби. Захворюють в основному чоловіки віком від 25 до 50 років.

Ревматичний артрит. По суті, це патологія, яка характеризується серйозним запальним процесом синовіальної оболонки суглобів. При прояві цього виду захворювання діагностують і ревмокардит, оскільки спостерігаються проблеми і в серцево-судинній системі, а також можуть вражатися і інші частини організму, але найчастіше саме суглоби тазостегнові, голеностопа, ліктів і колін.

Ювенільний артрит є хронічним запаленням суглобів у дітей до 16 років з невідомою етіологією і складним патогенезом, нерідко закінчується інвалідизацією. Серед ревматичних захворювань дитячого віку ювенільний ревматоїдний артрит - на першому місці.

Інфекційний  або септичний артрит є складною патологією, що вражає суглоби, яка супроводжується високою температурою, болями, ознобом, скутістю пошкоджених суглобів, набряклістю і ушкодженням. Захворіти можуть люди будь-якого віку, навіть діти. У дорослих патологія, зазвичай вражає коліна або кисті рук.

Гнійний артрит є запаленням суглоба з гнійним накопиченням через попадання в область суглоба збудника процесу за допомогою травми, поранень, колотих і різаних побутових травм. Часто суглоби страждають через неправильну обробку рани. Характеризується болями, набряками, зміною контурів, розвитком сепсису, важким станом.

Травматичний артрит. Це запалення в області суглоба, яке зумовлене травмою. Забиття, розтягування, розриви зв'язок та інші закриті травми можуть призвести до потрапляння крові в суглоб. В результаті цього відбувається розвиток асептичного запалення. Відкриті травми суглобів можуть спровокувати гострий гнійний артрит.

                               Профілактика артриту

Профілактикою називаються комплексні заходи, які спрямовані на усунення тих, що провокують розвиток патології чинників.

Профілактичні заходи для відвертання поразки на суглоби можуть бути наступними:

Контроль ваги, боротьба з ожирінням.

Дотримання правильного харчування.

Відмова від вживання спиртних напоїв.

Профілактичні огляди у лікаря.

Правильне чергування відпочинку і трудової діяльності.

Оптимізація робочого місця.

 Проведення профілактики рекомендоване усім людям, але особливо її потребують ті, які входять до групи підвищеного ризику щодо хвороби  суглобів. У такому випадку людям треба дотримуватись абсолютно всіх рекомендацій лікарів. Це дозволить звести до мінімуму несприятливий вплив на суглоби.

Харчування - це основне джерело попадання в організм корисних речовин. Але в організм можуть проникати і ті речовини, які роблять негативний вплив на стан здоров'я, зокрема на суглоби. Тому дуже важливо якісно вибрати раціон, який допоможе організму боротися різного роду негативними впливами.

Рекомендується насамперед збалансований прийом вуглеводів, жирів, білків, вітамінів і мікроелементів, приготування страв на пару або запікання, вживання холодцю, желе, киселів, включення у раціон великої кількості овочів і фруктів, заміна тваринних жирів рослинними.

При подагрі ні в якому разі не можна їсти відвари, бульйони, гриби, субпродукти, цвітну капусту, щавель, юшку. Відмовитися слід від наступних продуктів: міцна кава, чай, фаст-фуди, чіпси, джеми.

Для профілактики також рекомедовано:

проводити своєчасне лікування інфекційних патологій;

загартовуватися, вести здоровий спосіб життя;

їсти 2-3 зубки часнику в день;

уникати коливання маси тіла;

обмежити споживання солі, цукру, вони негативно впливають на суглоби;

включити в раціон чорницю, імбир, ананас.

    Дотримуючись заходів профілактики можна запобігти розвитку патології і якомога довше зберегти суглоби здоровими.

 

Читайте також