logo

Ірпінський медичний портал

+38 (04597) 674-69
Реєстратура:
Соц. мережі:
Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

04 ЛЮТОГО – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ РАКУ(World Cancer Day).

                Кожен з нас в житті, так чи інакше, зустрічався з цією смертельною хворобою. Хтось як пацієнт, в інших діагноз злоякісного новоутворення був встановлений рідним, близьким, колегам, знайомим. Одні лікувалися й одужали (знаходяться в стійкій ремісії), інші боролись, але програли, дехто взагалі відмовилися від лікування (хтось не вірив в перемогу, а в когось просто не було коштів на лікування).

                 На сьогодні за даними ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров’я) існує більше 100 різновидів злоякісних новоутворень. Практично в любому органі чи тканині організму людини може з’явитися пухлина. Приблизно 10 % становлять генетично обумовлені пухлини, 90 % - набуті протягом життя. В дітей – це вроджені хвороби, вони зустрічаються дуже рідко, набагато краще лікуються, ніж у дорослих. Найчастіше – це лейкози, пухлини головного мозку.  В педіатра чи в сімейного лікаря може за період роботи зустрітися лише один чи два таких випадки. Ознаки новоутворення в дитини - це наявність самої пухлини, асиметрія руки, ноги, лиця, крововиливи на шкірі, тривала нудота та блювання не пов’язані з прийомом їжі, блідість, млявість. Батьки звичайно, уважні до своїх дітей. Тому вчасно звертаються до лікарів, якщо помічають зміни в поведінці дітей. Шанси вилікувати дитину високі, і вона  проживе  довге і активне життя. На сьогодні, згідно даних Національного канцер-реєстру України, в м. Ірпінь та селищах Ворзель, Гостомель, Коцюбинське проживають з діагностованим раком 21 дитина та 4 підлітка. В минулому році вперше було зареєстровано злоякісні новоутворення в 2 дітей та в одного підлітка.

                  У дорослих пацієнтів, як правило, рак виникає протягом життя в результаті безлічі мутацій(тобто, це набуте захворювання).  Піддається такий рак лікуванню гірше. Запобігти виникненню злоякісних новоутворень в 40 % випадків можливо, якщо дорослі люди відмовляться від шкідливих звичок. А саме, від паління цигарок, зловживання алкоголем, переїдання, не обгоряти на сонці, гіподинамії (для життя потрібна фізична активність), старатися уникати стресу. Для профілактики раку шийки матки  вакцинуватися проти вірусу папіломи людини до початку статевого життя. Кожний день в організмі дорослої людини утворюються атипові клітини, які людина сама знешкоджує, якщо її імунна система працює добре. Шкідливими звичками ми ослаблюємо власний імунітет, з часом, набуті мутації накопичуються, імунна система слабне, вже не може відрізнити здорові клітини від патологічних. Виникає і починає рости пухлина. Цей процес розтягується на роки. Якщо клітини пухлини попадають в кровоносне русло, то розносяться по організму. Там, де кровоток уповільнюється, виникають метастази.

                  Якщо дитяче здоров’я та життя для нас, дорослих, є цінним, то за своє здоров’я, а значить і за якість життя та наше довголіття ми якось з прожитими роками забуваємо. Воно втрачає цінність. Жінки “забувають” вчасно відвідати кабінет гінеколога, де береться мазок Папаніколау (ПАП-тест)та проводиться кольпоскопія. В 2019 році з п’яти жінок з вперше виявленим раком шийки матки, у двох рак було діагностовано в запущеній стадії.

                  Дехто вчасно не відвідує  мамолога, хоч в Ірпені вже не перший рік працює мамологічний центр, який очолює прекрасний фахівець, робиться УЗД молочних залоз, багато років проводять мамографію. В Київській області не у всіх жінок є можливість пройти повне обстеження молочних залоз на місці, потрібно їхати в столицю. В кінці кінців, самообстеження(огляд та прощупування) молочних залоз  доступне всім. Згідно даних Національного канцер-реєстру України, в 2019 році в м.Ірпені та  селищах Ворзель,  Гостомель, Коцюбинське було зареєстровано вперше виявлених 40 випадків раку молочної залози, в  10 з них у запущеній стадії , померло 11 жінок. Всього в регіоні зареєстровано 358 жінок з таким захворюванням.

                  Виявлено 30 колоректальних раків, з них більше половини випадків - в запущеній  стадії. Чому вчасно не відвідали проктолога, не здали кал на приховану кров, кров на PEA,  не пройшли RRS або ФКС?

                   Виявлено 20 раків легень, померло від раку легень за рік - 20 хворих.

                  В 16 чоловіків - рак простати(всі чоловіки старші 50 років),в 4 випадках рак був виявлений в четвертій стадії. Більше половини пацієнтів на моє запитання, чи здавали вони кров на PSA загальний раніше, до встановлення раку, відповіли, що не знали, що існує такий маркер раннього виявлення раку простати, багато з них робили періодично УЗО органів малого тазу, дуже рідко відвідували уролога, та “знали”, що у них аденома простати. Більшість прийшла вже зі скаргами до уролога.

                 Згідно даних Національного канцер-реєстру, в м. Ірпені та селищах Ворзель, Гостомель, Коцюбинське проживає 1980 людей з діагностованим протягом життя раком, з них більше 5 років – 58.1%. Померло в 2019 році від злоякісних новоутворень 132 людини, в тому числі 1 дитина.

                  Деякі дообстеження при підозрі на злоякісні новоутворення та при злоякісних новоутвореннях, з метою уточнення різновиду пухлини, стадії захворювання є високовартісними (КТ з контрастом, МРТ з контрастом, ПЕТ-КТ, ІГХ, молекулярні дослідження та ін.). Лікування злоякісних новоутворень, особливо в запущених стадіях коштує ще дорожче. Так лікування метастазуючої меланоми шкіри таргетною терапією (різновид імунотерапіі) коштує приблизно 1 мільйон гривень на рік, лікуватися потрібно не один рік. При цьому, таке лікування також не є панацеєю для всіх пацієнтів, які його одержують: лише кожний третій пацієнт доживає 5 років. До відкриття таргетної терапії шансів пацієнти з метастазами меланоми шкіри в головний мозок, печінку, кістки практично не мали.

                В 2019 році було виявлено 7 меланом та 27 раків шкіри, всі не запущені(1 та 2 стадії), і навіть 1 випадок нульової стадії(рак in situ). В консультативно-діагностичному центрі для дорослих(бувша  Ірпінська міська поліклініка) працюють досвідчені лікарі-дерматологи, лікар-онколог, проводиться дерматоскопія. Працюю онкологом з 1991 року і хочу відмітити, що не дає рецидиви і метастази лише виявлений і вчасно пролікований рак  нульової стадії (in situ). На ранній стадії раку можна досягти пожиттєвої ремісії. Наша Україна на сьогодні, на жаль, бідна країна. В більшості, населення не має коштів на дороге лікування.  Тому, не потрібно давати раку шансів з’явитися, а якщо вже так сталося, що ми захворіли на рак, то не чекати запущеної стадії, а регулярно обстежуватися, щоб вчасно виявити проблему та вчасно розпочати лікування. Самостійно оглядайте шкіру, молочні залози. Вчасно відвідуйте ваших сімейних лікарів (на сьогодні в регіоні їх працює 60 ), які вас проконсультують, дадуть направлення на аналізи, ФГ ОГП,МГ, ЕФГДС та ін.. При необхідності, дадуть направлення в консультативно-діагностичний центр для дорослих до лікарів-спеціалістів. Обстежуйтесь. Ведіть здоровий спосіб життя. Лікуйте хронічні захворювання. Вчасно звертайтеся до фахівців. Не дамо раку шанс.

 

Лікар-онколог

Ірпінського консультативно-діагностичного центру для дорослих

Олена Жирнова

Читайте також