logo

Ірпінський медичний портал

+38 (04597) 674-69
Реєстратура:
Соц. мережі:
Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Гепатит - що треба знати про хворобу

      28 липня у понад ста країнах відзначають Всесвітній день боротьби з гепатитом. Цей вірус забирає близько 3500 життів щодня, така статистика співставна лише із смертністю від ВІЛ та туберкульозу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі налічується близько 2 мільярдів людей, інфікованих гепатитом В, 180 мільйонів людей, інфікованих гепатитом С, з яких щонайменше 1,2 мільйона хворих проживають в Україні. Більшість з них навіть не здогадуються про своє захворювання, бо у 80% випадків гострий період проходить без симптомів.

      За оцінкою експертів Інституту епідеміології та інфекційних захворювань імені Громашеського Національної академії медичних наук України, інфіковані вірусом гепатиту С в Україні не менше 3% громадян, а це 1350000 осіб. За даними ж досліджень Державної санітарно-епідеміологічної служби, кількість інфікованих становить близько 7% населення – 3150000 осіб. Офіційна статистика ведеться лише з 2009 року.

      Сьогодні ж питання зараження гепатитом постає і серед військовослужбовців, які повертаються із зони АТО. Адже в польових умовах ризик зараження збільшується.

      Єдина і виправдана підстава, щоб дні, подібні Всесвітньому дню боротьби з гепатитом, були присутні в міжнародному календарі - це підвищення інформованості широкої громадськості про дане захворювання, шляхи його поширення, методи діагностики, стратегії доступного лікування і можливої профілактики. Цей інформаційний та пам’ятний День, за даними проекту DilovaMova.com, було вирішено встановити на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я ще в 2010-му році. З тих пір він відзначається щорічно 28-го липня.

      Гепатит – захворювання печінки, що характеризується запальним процесом у даному органі. Під цією назвою об’єднуються кілька подібних захворювань печінки, різних між собою механізмом розвитку запалення і причинами виникнення цього запалення.

                                  Чим небезпечний гепатит?

      Проблема полягає в тому, що 80% зараження, скажімо, гепатитом «С» призводить до хронічного процесу. Хронічний перебіг гепатиту – це загроза цирозу або раку печінки.

      Основними видами гепатиту вважаються – “А”, “В”, “С”, “D”, “Е”. Із них два “А” і “E” – це типова кишкова паличка і так звані хвороби брудних рук (виникають там, де низькі санітарно-епідеміологічні норми). Гепатити, викликані вірусом «А» і “E”, вважаються доброякісними. Як у звичайної кишкової інфекції, у них чітка циклічність, яка закінчується одужанням і дуже рідко вони призводять до цирозу печінки.

      Гепатитів “А” і “Е” дуже просто уникнути, зробивши щеплення. Зокрема, від гепатиту «Е» варто вакцинуватися людям, які планують мандрівку за кордон.

      А от гепатити “В”, “С”, “D” – це так звані трансмісійні захворювання печінки. Вони, як правило, передаються через кров, за рахунок ушкодження цілісності слизових оболонок та шкіряного покриву.

      Гепатит “С” – захворювання вірусної етології, яке уражує клітини. Воно характеризується прихованим протіканням хвороби, відсутністю специфічних симптомів, наявністю запального процесу в цьому органі.

      Гепатит “D” є досить імуногенним вірусом, не зовсім сформованим в процесі еволюції. Якщо людина хворіє гепатитом “С” і інфікується вірусом “D” – вона не захворіє. Якщо у неї немає вірусу “В”, “С” вона теж не захворіє.

      Якщо людина хвора гепатитом “В” або ж перехворіла цим гепатитом, але не до кінця і у неї присутній австралійський антиген – гепатит “D” може нашаруватися. Щодо цього гепатиту, то він є досить тяжким і дуже часто закінчується цирозом печінки. Причому розвиток цирозу може розвиватися швидше, ніж гепатит “С”. Цей вид гепатиту є досить поодиноким. Його лікування слабо розроблене, і в Україні стандартів такого лікуванню немає.

                                  Симптоми хвороби

      З чого ж починається гепатит? – З інфікування. Але від моменту зараження до появи перших ознак хвороби проходить різний час: від 2-4 тижнів (гепатит А), до 2-4, і навіть 6 місяців, при гепатиті В. Після закінчення цього періоду, під час якого вірус розмножується і адаптується в організмі, хвороба починає проявляти себе. Спочатку, до появи жовтяниці, гепатит нагадує грип і починається з підвищення температури, головного болю, загального нездужання, ломоти в тілі, як при гепатиті А. При гепатитах B і С початок, як правило, більш поступовий, без різкого підйому температури. Так, вірус гепатиту В проявляє себе незначною температурою, болем у суглобах, іноді висипаннями. Початкові прояви гепатиту С можуть обмежитися слабкістю і зниженням апетиту. Через кілька днів картина починає мінятися: пропадає апетит, з’являються болі в правому підребер’ї, нудота, блювота, темніє сеча і знебарвлюється кал. Лікарі фіксують збільшення печінки і рідше – селезінки. У крові виявляються характерні для гепатитів зміни: специфічні маркери вірусів, збільшується білірубін, печінкові проби збільшуються в 8-10 разів.

      Зазвичай після появи жовтяниці стан хворих покращується. Однак цього не відбувається при гепатиті С, а також у хронічних алкоголіків і наркоманів – через інтоксикацію організму. У решти ж хворих поступово, протягом декількох тижнів, відбувається зворотний розвиток симптомів. Так протікають гострі форми вірусних гепатитів.

      Клінічний перебіг гепатитів може бути різного ступеню тяжкості. Назви – легка, середньотяжка і важка форми – говорять самі за себе. Є ще й четверта, фульмінантна, тобто блискавична форма. Це найважчий різновид гепатиту, при якому розвивається масивний некроз печінки, зазвичай він закінчується смертю хворого.

Найбільшу небезпеку становить хронічний перебіг гепатитів. Хронізація характерна тільки для гепатитів B, C, D.

      Найбільш характерними ознаками хронічних гепатитів є нездужання, підвищена стомлюваність під кінець дня, неможливість виконувати колишні фізичні навантаження. Ці симптоми непостійні, через що багато хто не ставиться до хвороби серйозно, адже такі ознаки гепатиту як нудота, болі в животі, суглобові та м’язові болі, розлад шлунку, можуть бути зумовлені як основним захворюванням, так і іншими хворобами шлунково-кишкового тракту.

                                      Шляхи зараження

      Переважна більшість хворих на вірусні гепатити В та С – це особи віком від 18 до 40 років, статевий шлях інфікування у них дуже суттєвий. Інші шляхи зараження – ін’єкційне введення наркотичних засобів, процедури в салонах краси тощо.

                 Загалом же шляхи зараження вірусом виглядають так:

 • перинатальний – від матері дитині під час вагітності, в пологах, під час годування грудьми;
 • парентеральний (ін’єкційна наркоманія, переливання крові та її компонентів, трансплантація органів, уколи, пірсинг, татуювання, нестерильне медичне обладнання тощо);
 • побутовий (ризик менший, проте суттєвий: при використанні чужих лез, зубних щіток, гребінців, засобів для миття).

      До основних груп ризику належать підлітки та особи, які мають безладні гетеро- та гомосексуальні стосунки, медичні працівники, пацієнти, які перебувають на гемодіалізі.

                                   

                                          Профілактика

      Одним з ефективних неспецифічних засобів профілактики гепатиту є попередження його передачі від хворої людини до здорової.

      Концентрація HBV в рідинах організму неоднакова: висока у крові, плазмі, середня – у слині, спермі, вагінальному секреті. Низька або не визначається – у сечі, калі, поті, сльозах, грудному молоці.

      Пам’ятайте – вірус гепатиту дуже витривалий і, на противагу вірусу СНІДу, довго зберігається у зовнішньому середовищі!

      Узагальнити інформацію щодо попередження зараження вірусами гепатиту з парентеральним шляхом передачі можемо у кількох важливих порадах:

 • ніколи не користуйтеся спільними шприцами та голками;
 • секс має бути безпечним: використання презервативів допомагає уникнути зараження, проте навіть при правильному використанні презерватива він ніколи не захищає на 100%. Особливо обережними слід бути при сексі під час менструації, при анальних контактах, однак і оральний секс може бути небезпечним;
 • при наколюванні татуювань, пірсингу, проколюванні вух необхідно бути впевненим у якісній стерилізації інструментів, переконатися, що майстер використовує одноразові рукавички. Пам’ятайте, татуювання в 4 рази підвищує ризик інфікування гепатитом С;
 • використовуйте тільки особисті інструменти для манікюру, педикюру;
 • пройдіть аналіз на гепатит В при плануванні вагітності;
 • максимально застосовуйте медичні та лабораторні інструменти одноразового користування;
 • не дозволяйте проводити будь-які ін’єкції, вакцинації, внутрішньо-шкірні проби та інші маніпуляції кільком особам одним шприцом при заміні лише голок. Під час будь-якої маніпуляції для кожного хворого використовується окремий стерильний інструмент;
 • в мікроскопічних дозах кров може залишатися на бритвах після гоління, зубних щітках, ножицях для нігтів. Не користуйтеся цими предметами разом з іншими людьми.

       Обов’язковим є обстеження донорської крові та її препаратів.

      І все ж, шляхи зараження вірусними гепатитами в більшості випадків залишаються невідомими. Тому для збереження свого здоров’я слід дотримуватися елементарних правил гігієни та проводити своєчасну вакцинацію, яка, зокрема, є надійним засобом захисту від вірусного гепатиту В.

Читайте також