logo

Ірпінський медичний портал

+38 (04597) 674-69
Реєстратура:
Соц. мережі:
Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Як зберегти нормальний зір у дітей

Для залучення глобальної уваги до проблем сліпоти, порушення зору і реабілітації людей з порушенням зору щорічно у другий четвер жовтня під егідою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я проводиться Всесвітній день зору.

Приблизно 90% людей з порушеннями зору живуть в країнах, що розвиваються.

Близько 65% всіх людей, що страждають від порушень зору, - це люди у віці 50 років і старші, в той час як ця вікова група становить 20% населення світу.

Діти у віці до 15 років

За оцінками, 19 мільйонів дітей у світі страждають від порушень зору. 12000000 з них мають порушення зору, які  діагностуються і коректуються, 1,4 мільйона дітей є сліпими на все життя.

Ми не часто замислюємося, яке навантаження падає на очі наших малюків у сучасному житті. Наші діти ще з маленького віку опановують комп’ютер і годинами сидять за екранами монітора або дивляться телевізор. 

У шестирічному віці, коли малюк іде до школи, навантаження на його зір різко збільшується: дитині потрібно багато читати, писати. А що вдома? Ті ж самі книги та зошити, комп’ютер, телевізор! Добре, якщо у батьків відмінний зір. А якщо в родині носять окуляри і дитина за спадковістю отримала схильність до проблем з очима? Чи можна якось допомогти школяру зберегти нормальний зір?

Основні функції зору формуються у дитини до кінця 5-го року життя, проте ще довший час дитячі очі є чутливі до надмірного навантаження, яке суттєво посилюється з моменту початку навчання у школі. Характеристикою сучасної школи є інтенсифікація навчання дітей, починаючи з першого класу, особливо у спеціалізованих школах з поглибленим вивченням деяких дисциплін. 

ДУЖЕ ШКІДЛИВО на гостроту зору впливає тривалий режим зорової праці в умовах незручних парт, поганого освітлення робочого місця дитини, пози дитини за столом (коли дитина близько нахиляє голову до книжки або зошита). 
Тому проблема збереження зору школярів є дійсно актуальною і вимагає співпраці  батьків, учителів та медичних працівників. 

 

Слід звертати увагу на такі фактори ризику:

- дитина сидить за столом, низько схиливши голову (відстань до книжки/зошита менше 40 см); 

- робоче місце дитини має погане освітлення; 

- дитина читає, пише, працює за комп’ютером або проглядає телевізійні програми безперервно більше 1 години; 

 - спостерігається  короткочасне почервоніння очей дитини після навчання в школі або виконання домашнього завдання; 

- дитина скаржиться на «сухість в очах», відчуття «піску», сльозоточивість; 

- дитина швидко втомлюється в школі або при виконанні домашніх завдань; 

- дитина скаржиться на головний біль, який виникає під час навчання в школі або вдома; 

- дитина починає примружувати очі, коли дивиться телевізор або дивиться вдалину; 

- дитина стала гірше бачити у вечірні часи;

- дитина стала гірше вчитися.

        Що треба зробити для того, щоб зберегти зір дитини?

- Періодично запитуйте дитину, чи не стала вона гірше бачити. 

- Всі діти кожні 30-45 хвилин повинні робити 10-15- хвилинні перерви, під час яких дитині бажано побігати, подивитися у вікно на предмети, які розміщені вдалині. 

- Діти мають бути забезпечені якісними підручниками з чітким і дещо збільшеним шрифтом. 

- Відстань між очима і підручником або зошитом має бути не менше 40 см. 

- Тривалість безперервного читання залежить від віку: у перших-третіх класах 10-15 хв., четвертих-сьомих 25-30 хв. і 45 хв. – для учнів після сьомого класу.  

- Обмежується також безперервна тривалість письма: не більше 5 хв. для 6-7-річних, до 10 хв. для 8-10-річних. Тривалість перерв – не менше як 10 хв. 

- Шкідливо читати лежачи та у транспорті. 

- Не проводити за монітором комп’ютера більше 30 хвилин на добу в початкових класах і більше 1 години у старших класах. 

- Обмежити перегляд телевізійних програм у будні дні. Дітям 3–4 років можна дивитися передачу, що триває тільки 15 хв. Дошкільнята можуть проводити біля екрана не більш ніж 30 хв. у день, молодші школярі – не більше години в день і 2–3 рази на тиждень. 

- Телевізор бажано дивитися у помірно освітленій кімнаті, на відстані 2 -3 метрів від екрана, телевізор має бути розміщений на рівні очей.

- Після перегляду телепередач, як і після будь-якої зорової роботи, очам потрібний відпочинок. Забезпечити достатню фізичну активність дитини: прогулянки, заняття спортом, плаванням. Забезпечити дитині достатню тривалість сну. 

- Якісне харчування дитини, збагачене продуктами, які є корисні для очей: молочні продукти, м’ясні страви, риба, достатня кількість фруктів і овочів, у тому числі чорниця, морква, журавлина, гарбузи, абрикоси, персики та різноманітна зеленина: кропива, кульбаба, шпинат, капуста, салат. 

- Достатня кількість вітамінів та мінеральних солей, особливо вітаміну А та Е, селену. Очам потрібно в 5 разів більше вітамінів А, С, Е, ніж будь-якому іншому органу. Давно відомо, що основні компоненти чорниці разом з бета-каротином (провітамін А) є природними антиоксидантами, які сприяють покращенню функції зору, сприяють зміцненню стінок судин ока, покращенню гостроти зору, зменшують втому очей, сприяють виробленню зорового пігменту сітківки – родопсину.
- Обов’язково проконсультувати дитину в окуліста при мінімальних ознаках погіршення зору. 

- Регулярно робити "гімнастику для очей". 

Гімнастика для очей

Всі ці вправи є прості, але вимагають тривалого застосування з профілактичною та лікувальною метою. Можна рекомендувати наступне: 

1. Закрити очі долонями на декілька хвилин, порухати очима за годинниковою стрілкою – 5-10 разів.

2. Порухати очима проти годинникової стрілки – 5-10 разів.

3. З силою заплющити і розплющити очі – 5-10 разів.

4. Швидко поморгати (покліпати) очима – 15-20 секунд.

5. Подивитися спочатку на кінчик свого носа, потім вдалину – 10-15 разів. 

6. Подивитися праворуч-ліворуч, догори-донизу – по 10 разів.

Зір – це великий Божий дарунок людині, завдяки якому вона може повноцінно жити й радіти, споглядаючи красу цього світу. Не нехтуйте цим дарунком, бережіть його у себе і своїх дітей!

 

Сімейний лікар ПМСД м. Ірпінь

 Чапля Олена

Читайте також