logo

Ірпінський медичний портал

+38 (04597) 674-69
Реєстратура:
Соц. мережі:
Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Інсульт - чума 21-го століття!!!

Інсульт часто називають «судинною катастрофою». Та й справді, хвороба розвивається несподівано, швидко і часто призводить до вкрай несприятливих наслідків, змушуючи близьких хворого шукати шляхи реальної та ефективної допомоги. Не варто думати, що інсульт — прерогатива людей пенсійного віку. Жертвами «судинної катастрофи» можуть стати активні молоді люди, особливо ті, хто веде повноцінне життя, займається інтелектуальною працею, керує бізнесом чи великими проектами… До того ж, в Україні щорічно реєструється більше 100 тисяч інсультів, тому для багатьох сімей - це не пустий звук, а реальна проблема, яку доводиться вирішувати.

Останнім часомінсульт набирає обертів. Гіпертонічна хвороба, стреси, зайва вага, сахарний діабет, гіподинамія, алкоголізм і куріння…Це сота частина причин, які можуть привести до виникнення інсульту.

Над профілактикою та діагностикою інсультуВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров”я) постійно працює, але цифри та статистика говорять самі за себе. На жаль показники інсульту поки що не на користь людства.

Ми не будемо вдаватись до молекулярних теорій, але хотілось би донести основне, що треба знати, в разі виникнення симптомів інсульту, враховуючи великий обсяг інформації в інтернеті, форумах та інших інформаційних джерелах, які, іноді, можуть привести до хибних дій на до госпітальномуетапі.

Біда завжди обрушується раптово і вибиває зі звичного розпорядку: в ці хвилини ти просто не розумієш, куди бігти. Ти з дитинства вивчив, що під час пожежі треба дзвонити 01, а при наявності запаху газу - 04, а що робити, коли найближча людина раптом перестає бути собою? Коли ти чуєш слово «крововилив» або «інсульт», воно теж мало що пояснює, але вводить просто в шок!

По-перше, очевидно, це слово відразу хочеться відігнати подалі, списати на помилку лікарів. По-друге, навіть, якщо ви швидко опинилися у лікаря, і він вчасно поставив діагноз, «інсульт» має безліч варіантів розвитку: від повного одужання до остаточної катастрофи - що незрозуміло, як з цим жити далі. По-третє, тут безглуздо кидатися за порадами до знайомих або цікавитися інструкціями в інтернеті, - кожен випадок особливий, універсальних методів не існує.

Сподіватися на те, що засіб ікс або процедура ігрек, які допомогли Маші Іванівні або там, Івану Івановичу, подіють і в вашому випадку - значить заговорювати долю. Правил немає. Поради чекати нізвідки. Що буде далі, ніхто сказати не може. І це єдине, що ти в якийсь момент насправді розумієш. Якщо інсульт стався, вихід лише один – негайно викликати швидку допомогу! Важлива кожна хвилина, не гайте часу!

ОСНОВНІ СИМПТОМИ ІНСУЛЬТУ

  • раптовий різкий головний біль, причину якого важко пояснити;
  • поява порушення артикуляції чи сприймання мови, тексту;
  • раптове заніміння чи параліч обличчя, руки або ноги, особливо з одної сторони тіла;
  • різке погіршення зору одного чи обидвох очей;
  • раптове порушення координації рухів, непевність ходи, запаморочення.

 

При виникненні вищезгаданих симптомів - негайно викликайте швидку медичну допомогу (103) самі або попросіть будь-яку людину, яка в цей час поруч з вами!!! Але перед приїздом лікаря є можливість вжити низку заходів, що полегшить стан хворого. Ось вони:

1)Покладіть хворого на ліжко, підклавши йому під голову, плечі і лопатки подушку так, щоб кут нахилу хворого по відношенню до ліжка становив не більше 30 градусів.

2) Виміть знімні протези, розстебніть комір сорочки, зніміть ремінь.

3) У приміщенні забезпечте доступ свіжого повітря, відкривши вікно або кватирку.

4)При блювоті терміново очистіть порожнину рота марлею або просто чистою носовою хусткою, повернувши голову хворого набік.

 5)Не давайте хворому ніяких ліків. Пам’ятайте, що низький тиск сприяє перерозподілу крові у головному мозку і може ускладнити тяжкість хвороби.

6)Голову слід обкласти льодом або тканиною, змоченою холодною водою, якщо паралізована сторона вже виявилася, холодслід класти на протилежний паралічу бік голови.

7)До ніг - грілки. Замість грілок можна поставити до литок гірчичники, покласти на ступні ніг нагріті сукнини.

8)Хворому слід створити абсолютний спокій.

9)Необхідно стежити за диханням, проводити заходи, що попереджають западання язика.

8 кроків профілактики інсульту

1) Контролюйте рівень артеріального тиску (для людей після 40 років цей ритуал повинен стати щоденним).

2)Приймайте антиагреганти - ліки, які розріджують кров (якщо вам їх прописав лікар)

3) Робіть раз на півроку УЗД судин шиї, що живлять головний мозок, і ЕКГ.

4) Контролюйте рівень цукру і холестерину в крові (за допомогою глюкометра і тест-смужок, що визначають холестерин, які можна придбати в аптеці.

5) Регулярно займайтеся фізкультурою або хоча б ходіть якомога більше пішки (3000 кроків в день - достатня профілактика гіподинамії).

6) Припиніть палити.

7) Не зловживайте алкоголем.

8) Вчасно заповнюйте втрату рідини в організмі. Пити потрібно дрібно, тільки чисту воду або несолодкий компот.

9) Звісно, якщо дотримуватися профілактики та ретельніше слідкувати за своїм здоров’ям, то Ви зможете зменшити ризик виникнення катастрофи. Кожний сподівається, що це може бути з ким завгодно, але не зним.Тому ми часто зтикаємося з парадоксальними ситуаціями нехтуванням своїм станом. Високий тиск до 240/140 мм. рт.ст., головний біль,але не прополений город чи ще якісь важливі справи по господарству відкидають на другий план те, що організм благає про допомогу, і ось-ось станеться біда. Тому будьте уважні до свого здоров’я. Краще уникнути катастрофи, ніж з нею боротися.

 

Завідуючий неврологічним відділенням  КЗ "ІЦМЛ"

І.В.Ковальчук

Читайте також