logo

Ірпінський медичний портал

+38 (04597) 674-69
Реєстратура:
Соц. мережі:
Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь

Геморой

Геморой - захворювання, що характеризується варикозним зміною вен (точніше артеріоло-венулярних сплетень) заднього проходу і прямої кишки з утворенням гемороїдальних вузлів.

Геморой є одним з найпоширеніших проктологічних захворювань. Геморой являє собою патологічно збільшені гемороїдальні вузли, які схильні до запалення, кровоточивості і випадання із заднього проходу. Назва захворювання являє собою грецький термін, що позначає в перекладі кровотеча. Кровотечі є найбільш яскравим, але не єдиним симптомом при розвитку геморою.

Захворюваність гемороєм зростає з кожним роком. Як правило, найбільш схильні до даного недугу пацієнти працездатного віку. Частота виявлення геморою у населення досить висока - 118-120 чоловік на 1000 дорослого населення. У структурі колопроктологічних захворювань геморой займає від 34 до 41%.

Етіологія і патогенез геморою

Патогенетичним фактором розвитку геморою є порушений кровообіг в гемороїдальних венозних скупченнях, які сприятимуть розвитку дистрофічних змін в сполучнотканинних і м'язових структурах, які закріплюють вузли всередині анального каналу. Сприяють розвитку захворювання наступні фактори: схильність до розладів стільця (часті закрепи або проноси), сидячий спосіб життя, зловживання гострою їжею і алкоголем, фізичні навантаження.

Серед професійних факторів варто відзначити професії, що вимагають тривалого перебування в сидячому положенні (водії, пілоти та ін.), або фізична робота. Крім того, геморою можуть сприяти деякі види спорту: кінний, велосипедний, важка атлетика. У жінок розвитку геморою може посприяти вагітність і пологи.

Симптоми геморою

Гострий геморой.

Клінічно гострий геморой проявляється тромбозом зовнішніх гемороїдальних вузлів, або випаданням з анального каналу тромбованних внутрішніх вузлів. Тромбоз гемороїдальних вузлів характеризується значним їх збільшенням, ущільненням, вузли заподіюють досить інтенсивний біль (прокталгія), особливо при дефекації.

Хронічний геморой.

Основні клінічні ознаки хронічного геморою: епізоди кровотеч із заднього проходу, свербіж та печія в перианальної області, періодичні випадання внутрішніх гемороїдальних вузлів. Нещільне змикання сфінктера заднього проходу і постійне випадання гемороїдальних вузлів може сприяти виникненню прозорих слизових виділень із заднього проходу.

Кровотеча - вельми поширена ознака геморою. У 70-80% випадків причиною цих кровотеч є геморой. Однак, більша частина хворих не звертаються за медичною допомогою. Гемороїдальні кровотечі з'являється, як правило, під час дефекації, Це можуть бути червоні бризки в момент напруження або сліди крові на папері. Якщо кров після дефекації залишилася в прямій кишці, в наступний раз вона виходить у вигляді темних згустків.

Тривало існуючий геморой проявляється випаданням внутрішніх гемороїдальних вузлів. Спочатку вузли випадають при напруженні під час дефекації. Надалі при прогресуванні захворювання вузли випадають все частіше, при кашлі, чханні. Самостійно не вправляються, доводиться здійснювати ручне вправлення. Згодом, випадання вузлів стає постійним, вузли не піддаються вправляння. Випадають назовні гемороїдальні вузли можуть доставляти значний дискомфорт, крім того вони схильні до тромбування. Найчастіше геморой супроводжується анальним свербінням, обумовленим постійним подразненням шкіри в області ануса виділеннями.

Запалення вузлів веде до виникнення ректальних свищів і парапроктиту. Тривалі гемороїдальні кровотечі призводять до розвитку анемії.

Діагностика геморою

Огляд хворих з підозрою на геморой виробляють на кушетці або в гінекологічному кріслі з максимальним приведенням колін до живота, або в коліно-ліктьовий позиції. Проводять зовнішній огляд заднього проходу і перианальної області потім пальцьове дослідження прямої кишки.

          Ректороманоскопія призначається всім пацієнтам з підозрою на геморой. Якщо можливості провести ректороманоскопія до висоти 20-30 см немає, або є припущення про патологіях верхніх відділів товстого кишечника, виробляють іригоскопію або колоноскопію. УЗД органів черевної порожнини дозволяє виключити або виявити супутні захворювання травного тракту. Для виключення кровотечі з верхніх відділів травної системи призначають гастроскопію.

Практика показує, що у третини хворих, які страждають гемороєм, виявляються захворювання анального каналу та товстого кишечника, деякі з них можуть також бути причиною кровотечі із заднього проходу. Нерідко при огляді та обстеженні з приводу геморою вдається діагностувати рак прямої кишки.

Лікування геморою

            Тактику лікування геморою вибирають виходячи зі стадії захворювання. При геморої І і ІІ стадії можна зупинитися на консервативної терапії, або запропонувати лікування за допомогою інфрачервоної коагуляції або склеротерапії (застосовують рідко). Накладення лігатур (шовні лігування або лігування латексними кільцями) може бути ефективно на другий і менш ефективним на третій стадії.

У гострий період геморою все, крім консервативної терапії, методики лікування протипоказані. Крім того, медикаментозним лікуванням найчастіше обмежуються на ! і ІІ стадії захворювання. При консервативному лікуванні призначають дієту, що сприяє нормалізації стільця при частих діареях і його розм'якшення при утрудненою дефекації. При необхідності призначають проносні препарати. В якості загальної терапії також рекомендовані препарати, що сприяють зміцненню венозних стінок (флеботропні препарати - діосмін). Місцеве застосовують свічки і мазі з протизапальними, що загоюють, знеболюючими, кровоспинними і поліпшують місцевий кровообіг засобами, також ванночки та мікроклізми. При виражених кровотечах застосовують гемостатики.

Консервативна терапія при геморої спрямована на полегшення клінічних симптомів і загасання загострення. Слід пам'ятати, що це симптоматична терапія, яка не веде до позбавлення від захворювання і носить тимчасовий характер. Схильність до сидячого способу життя або надмірні фізичні навантаження сприяють розвитку нових загострень і прогресування геморою.

Профілактика геморою

Профілактика геморою включає в себе попередження чинників, що сприяють порушенню кровотоку в судинах прямої кишки і заходи по нормалізації роботи травного тракту. Своєчасне лікування захворювань, що супроводжуються запорами або діареєю, правильне раціональне харчування сприяють нормалізації консистенції стільця і ​​регулярному комфортному спорожненню кишечника.

Профілактиці геморою сприяють гігієнічні заходи по догляду за областю заднього проходу: ретельне очищення після дефекації, використання м'яких сортів паперу (а ліпше відмова від туалетного паперу на користь обмивання прохолодною водою), регулярне миття, носіння білизни з натуральних дихаючих тканин, не утрудняти рухів. При перших ознаках геморою бажано відмовитися від видів діяльності, пов'язаних з регулярною важким фізичним навантаженням. Людям, схильним до сидячого способу життя, варто зайнятися фізкультурою, плаванням, здійснювати регулярні піші прогулянки, періодично вставати на 1-2 хвилини при сидячій роботі.

Бережіть своє здоров’я!

Лікар хірург-проктолог та ендоскопіст Ірпінської міської поліклініки:

Фоломеєв Ростислав Володимирович.

Читайте також